Konu: resen tevhid
Mesajı Okuyun
Old 03-05-2011, 07:45   #1
şemdinli

Varsayılan resen tevhid

Belediye imar uygulaması sırasında müvekkilin arsası ile diğer taraftaki yola cepheli arsa ile tevhid şartı getiriyor.
Tevhit şartı olan diğer parsel malikleri her hangi bir şekilde ortak harekete yanaşmıyor. Bizim arsa 158 metrekare, diğer parsel 24 metrekare.Küçük bir parsel ama anlaşma yolu kapalı. Bu durumda müvekkilin tek başına arsasına inşaat yapması imkansız hale gelmiş oluyor. Resen tevhid şartı göz önüne alınarak izale-i şuyu davası açılmasının mümkün olduğunu düşünüyorum. Bu konuda yargı kararı arıyorum. Benzer davası olan meslektaşlarımdan izleyeceğim yol konusunda görüş istiyorum. Komşu parselin insafına terk edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.
Yaptığım araştırmalarda edindiğim bilgilere göre öncelikle mahkeme şuyulandırma kararının kesinleşmiş olmasını arıyor. Daha sonra tapuda tevhid işleminin gerçekleşmesini arıyor. Tapu idaresi bu aşamada tüm maliklerin ortak müracatını arıyor mu bu konu henüz belirsiz. Bizim durumuzda ortak başvuru mümkün olamıyor. İçeriğine ulaşamadığım bir yargı kararı var. Bu karar ' tapu idaresinin tüm parsel maliklerinin ortak başvurusunun bulunması gerektiğine ilşikin isteminin iptali talebi ' ne ilişkin. Bu karara ulaşamadım. Bu kararı foruma kopyalayabilirseniz çok yardımcı olacak. Konu ile ilgili başka yargı kararları da arıyorum.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.