Mesajı Okuyun
Old 07-04-2016, 14:00   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Ben Kazancı programına göre makbuzu düzenliyordum.

Bu konu hakkında aleyhime dava açıldı.

Davayı açan vekalet ücretini ödeyen şirket.

Dava konusu sebepsiz zenginleşme.

Olayın özeti ise şöyle; 10 dosyaya ilişkin olarak işe iade davasından kaynaklanan vekalet ücreti için icra takibi açtım. Parayı ödediler. Serbest meslek makbuzunu yukarıda belirttiğim gibi kestim. Karşı tarafa gönderdim.

Karşı taraf dava açtı ve der ki, bu makbuza göre sebepsiz zenginleşiyorum zira hem karşı taraftan 1500 TL alıyorum hem de sonradan bana ödenmek üzere devlete stopaj ödüyorlarmış. Oysa TBB veb sitesine göre şu şekilde kesmeliymişim.

Yani dosya başına karşı taraftan 1.245,76 TL almalıymışım. Kazancı yayınlarını aradım. Dayanağınız nedir diye sordum. İstanbul Barosunu gösterdiler.

Geçmişe dönük makbuzları inceledim, SGK, adli yardım vs. kesilen makbuzlar karşı tarafı doğruluyor.

Ancak benim de Ayşe hanım gibi kafam çok karışık ve tüm dosyalarım inceleniyor...

İyiniyetli olmak yetmiyor, keşke makbuz hiç kesmeseydim...

Şaştım, kaldım. Oysa senin yaptığın gibi hesaplanırsa, sen(ve ben) daha fazla KDV ödüyoruz. Stopajı tabii ki karşı taraf ödemeli. Kendi müvekkilimize kestiğimizde de öyle değil mi?. Benim karşı tarafa kestiklerim içinde hiç sorun yaşanmadı. Karşı taraf Factoring ve Bankalar olduğunda bile(Ki parayı ne kadar sevdikleri malumdur), onlar örnek gönderdiklerinde stopajı bana yıkmaya çalışmadılar.En fazla "tahsil edilenden değil, brütten/netten hesapla" dediler.

Ben iyiniyet deyip, mesajı bitirmek zorunda kaldım, çünkü müvekkiller gelmişti. Yine THS de başka konularda yazdığım gibi, önemli olan her dosyaya makbuz kesmek. Yani senin vergi kaçırmadığını(kaçırmaya çalışmadığını) anladıktan sonra, ufak tefek hataların üzerine fazla gitmezler, diye düşünüyorum.