Mesajı Okuyun
Old 21-02-2004, 21:20   #30
Av-Emre

Ben özel universite hukuk fakültesi öğrenciyim . Yukarıda yazılan eleştirile şöyle bir göz attım sanırım özel uni. ler hakkında insanlar dışarıdan epey bir atıp tutuyor. Öncelikle eğitim de fırsat eşitliği konusuna değinmek gerek . Herkesin bildiği üzere ülkemizde bir universite kısırlığı söz konusu. Özel okulların olmadığını düşürsek her yıl kaç bin kişinin açıkta kalıp, belki de sadece anlık bir sınavada basarısız olduğu diye hayalindeki mesleğe ulaşamayacak insanları düşünmek gerekiyor bence. Kendimden örnek vererek konusuyorum sahsen ben ö.s.s ye 1. girişimde özel hukuk fakültesine yerleştim . Gönül isterdiki şahane puanlar alıp devlete gidelim ama niye devlete gitmek isterdim çünkü herkes gibi bende paramın cebimde kalmasını tercih ederdim . Eğitim açısından kendi kanaatimce özel okullar devlet okullardan daha üstün . Hocalar daha bir ilgili , anfiler daha bir temiz kısacası insanın içindeki eğitim ateşini körüklüyor çünkü birçok şey tıkırında gidiyor . devlet unilerindeki gibi sorunlar uzun vadede çözülmüyor. Sınıf geçme konusuna gelince ; Sınıfta insanlar burslu ya da burssuz olarak 2 çeşit lakin bir çok insan burssuz insanların bursluları ezdiği kanaatindedir. ' senedir ben böyle bir olaya şahit olmadım aksine herkes imrenerek bakar onlara ! Bursluların seviyesi daha yuksektir diyenler olabilir fakat yapmıs olduğum gözlemlere göre bursu olmayan öğrenciler de en az burslular kadar hatta onlardan daha çok bile çalışıyor. Kısacası ö.s.s de alınan puanla , üniversitedeki eğitim başarısı durumda fazla bir ilgi yok. ama şimdi burda lütfen burslu arkdaşalrında başarısını göz ardı etmeyelim. Özel üniversiteler uluslararası platformda öğrenci yetiştirmeyi amaçlıyor malasef devlet uni.lerinde bu eğitim öğrencinin kişisel becerisine bakıyor.Devletteki eğitimede çamur atmak istemiyorum çünkü bugünkü hukuk sisteminin belkeğimini oluşturanlar onların ta kendisi ama unutmayalım ki ileride nitelikli bir hukukçu olabilmek için lisan bilmek şart hele avrupa birliğine girme sürecinde işin ehemmiyeti daha da artıyor . Malesef ingilizce hukuk terminoloji derslerini devlette vermiyolar. Her kurumun kendine göre artısı eksisi var tabiki . Uzun vadede özel universite mezunlarının değerinin anlaşılacağı kanısındayım