Mesajı Okuyun
Old 07-08-2008, 15:43   #1
kapgan

Varsayılan Stajyer Avukatların Sigortalılığı

Anayasa md.60: herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir.devlet gerekli tedbirleri alır.

SSK Md.2 :Bir hizmet akdine dayanarak bir veya birkaç işveren tarafından çalıştırılanlar bu kanuna göre sigortalı sayılırlar.

İZMİR BAROSUwww.izmirbaraso.org.tr): Avukat stajyerlerinin 2. dönem stajının 6 aylık bölümünde, yanında staj yaptıkları avukat tarafından SSK bünyesinde sigortalı olmasında, Avukatlık Yasasının 12/C maddesinde belirtilen avukatlıkla birleşebilen işlerden olması sebebiyle staj yapmaya engel durum olmamaktadır.

SSK md.85 : isteğe bağlı olarak devam edilebilmesi için;
A - a) En az 1080 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak,
b) Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna zorunlu ya da isteğe bağlı sigortalı olmamak ve buralardan kendi sigortalılığından dolayı aylık bağlanmamış olmak,

3308 sayılı kanun : Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumu Öğrencilerinin staj
Durumu

Ülkemizdeki sosyal sigorta anlayışı çerçevesinde herkesin bu güvenceye sahip olması gerekir.Yukarıda belirttiğim mevzuatlar belki bu konuda biraz fikir verir diye düşünüyorum.
Şu duruma bakınca aklıma iki soru geliyor;

1-Sigorta durumları hakkında özel bir düzenleme bulunmayan avukat satjyerleri için izmir barosunun açıklamasını nasıl bir hukuki zemine dayandırabiliriz?

2-Öğrenci olmadığı için ailesinin sosyal güvencesinden mahrum kalan,ancak sigortalı olması da yasak olan stajyerin olası sağlık veya iş kazası sorunlarında durum ne olacak,külfet kime ait olacak?

Kanımca her iki sorunun cevabı da olumsuz,yani ne hukuksal zemin bulmak güç ve stajyerin sorunu kendi kendine çözmesi gerekecek.
Konuyla ilgili meslektaş sorunları ve stajyerler alanlarında başlıklar bulunmasına rağmen konunun sosyal güvenlik hukuku açısından ayrıca incelenmesinin daha doğru olacağına inandığım için bu alanda sizlerle tartışmak değerli görüşlerinizi almak istedim.Saygılarımla.