Mesajı Okuyun
Old 05-05-2017, 09:18   #4
Av. Can DOĞANEL

Sn. avukatmüzisyen,
Yukarıda belirttiğim belli bir tarihteki duruşma için yetki belgesi düzenlenebilir. Ancak bir sonraki duruşma için yeniden düzenlenmesi gerekir.
Yaşanmış somut bir olay yokken nelerin yaşanabileceği olasılığı üzerinden bir genelleme yapmak mümkün değil.
Mesleki sorumluluk geniş bir konudur. Tek bir duruşma için aldığınız yetki belgesiyle girdiğiniz duruşmada yapmadığınız bir usul itirazı ya da tanığa sormadığınız bir soru bile mesleki sorumluluk sebebi olabilir. Ancak emsali var mı derseniz ben hiç rastlamadım. Mesleki sorumluluk geniş bir konu olmakla birlikte bu konuda emsal uygulama ya da yargı kararı bulmak pek mümkün değildir. Sebebi de çoğunlukla çok somut olarak temyiz süresi kaçırmak, bilirkişi raporuna itiraz etmemek, süresinde davayı açmamak gibi telafisi olmayan ve kusurun çok somut olduğu durumlar ile Avukatın açıkça kötü niyetli olduğu (karşı tarafla anlaşma vb.) durumlar dışında şikayet ve hizmet kusuruna dayalı tazminat davası örneğine rastlamak pek mümkün değildir.

Yerine duruşmaya girdiğiniz avukatın size böylesi bir suçlama getirmesi de pek mümkün değildir. Çünkü sizi suçlaması durumunda müvekkileri de ona "biz sizinle anlaştık siz girseydiniz" diyebilecektir. Yani kendi yerine başkasını sokması müvekkil nezdinde kendi kusurudur. Siz aldığınız sorumluluğu yerine getirdiğiniz ölçüde rahat olabilirsiniz. İster kendi işinizi yaparken ister başkasına yardım ederken..

Daha fazlası için Avukatın Hak, Yetki ve Sorumlulukları üzerine kaynaklardan yararlanabilirsiniz.