Mesajı Okuyun
Old 16-07-2010, 18:20   #4
Av.Nadir GÜLGEÇ

Alıntı:
Yazan Av.Nadir GÜLGEÇ
Bir yaşıma daha girdim. Bir Mahkemenin böyle bir karar vermiş olmasına inanamıyorum. SGK avukatı meslektaşımı da kutluyorum. Hiç bir zaman verilemeyecek bir kararın verilmesini sağlamış. Ya durumu sineye çekin ya da şu uzun yolu izleyin: Öncelikle kanun yararına temyiz yoluna başvurun. Hüküm mutlaka bozulacaktır. Bundan sonra, Kuruma yeniden icra emri gönderin. Zira takibiniz iptal edilmemiş; icra emri iptal edilmiş. İcra Müdürü icra emrini gönderme talebinizi reddederse, şikayet yoluna başvurup kanun yararına bozma kararını mahkemeye sunun. İcra müdürü icra emrini gönderir de, SGK yeniden iptal için mahkemeye başvurursa, bu durumda da kanun yararına bozma kararını mahkemeye sunun. Buna rağmen, tekrar bir iptal kararı ile karşılaşırsanız (zira mahkemeler Yargıtay kararlarına uymak zorunda değildirler) şartları varsa, hakimin hukuki sorumluluğu yolunu deneyin.
NOT: İcra Mahkemesinin bu tür kararları maddi anlamda kesin hüküm teşkil etmez. Bu nedenle önceki kararı, "kesin hüküm itirazı yapılır" diye, engel olarak görmeyin.
Yukarıdaki yazımı düzeltiyorum. İcra mahkemesi kararı maddi anlamda kesin hüküm teşkil etmez ama bu durum genel mahkemelerde açılan davalar içindir. Aynı konuda tekrar icra mahkemesine başvurursanız, önceki karar icra mahkemesinde kesin hüküm teşkil edecektir.