Mesajı Okuyun
Old 12-10-2006, 00:35   #7
Av. Can DOĞANEL

Bence böyle bir yazının alınmış olması bile başlı başına baskı yapıldığına karinedir. Hayatın olağan akışı içerisinde kim evleneceği kimseye zorla evlenmiyorum diye yazı yazdırıp imzalatır. Yalnız işin bir de teknik yönü var. Nikah Akdi resmi memur huzurunda yapılır ve kişinin en geç bu anda resmi memura baskı altında olduğunu bildirebileceği varsayılır. Yani kişi bir biçimde resmi memur önünde iradesinin baskı altında olduğunu bildirebilecektir. Resmi memura böyle bir beyanda bulunulmamış ve resmi memur da baskı altında olduğuna dair bir durum gözlemlemedim gibi bir beyanda bulunmuşsa iptal edilmeme gerekçesi bu şekilde geçerli olabilir. Zira ikrah halinde ikrahın sebebinin ortadan kalktığı günden itibaren 1 yıllık süre içerisinde iptal talep edilmek gerekir. Belki bu süre geçirilmiştir. Ya da baskının bulunduğuna dair yeterli delil, tanık vs. gösterilememiştir. Aslında kararı ve gerekçelerini çok merak ettim. Buraya sunma imkanınız varsa herhalde oldukça yararlı olur. Öte yandan boşanma şiddetli geçimsizlik nedeni ile açılmakla evlilik birliğinin kağıt üzerinde kalıp baştan itibaren rızai bir evlilik olmadığı, söz konusu kişiyle evliliği sürdürmenin kendisinden beklenemeyeceği, fikir, kültür vs.ayrımın derin olduğu gibi sebeplere dayanılabilir. Normal boşanma süreci işleyecektir her ne sebep gösterilmişse buna ilişkin tanıklar dinlenecek, deliller değerlendirilecek ve hakim tarafından bir karar verilecektir. Hala olay aydınlanmış değil aslında sanırım, karşı taraf cezai kovuşturmadan kurtulmak adına böyle bir evlenme yapmayı amaçlamıştır. Kendisini cezadan kurtarmayı amaçladığı aşamada yaptığı zorlama yeni bir cezai tahkikat konusu olabilir.