Mesajı Okuyun
Old 16-04-2008, 00:50   #28
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Hizmet tespit davası ile işçi alacağı davası birlikte açılabilir mi

Sayın Av. Hatun Olguner;

Benim bakış açımın temeli borçlunun vekaletname çıkararak alacaklı avukatını kendi avukatı gibi lanse etmek istemesidir.

Burada işlenmemiş bir fiil nedeni ile bir şahıs zan altında kalmaktadır. İftira suçunun temelini de bu durum oluşturur.

Eğer avukat vekaletnameyei kabul etmiş olsa idi iftira suçunu değil, avukatın sorumluluğunu tartışırdık.

Şahıs sağda solda benim avukatım falan demiyor. vekaletname çıkarıyor ve bunu resmi mercie ibraz ediyor. (Büyük olasılıkla konuyu bilen bir kişi örgütlemiştir.) Gidip şikayet etmiyor. Ne talep açtığını da bilmiyoruz.

Metinler tam olarak aklımda değil ama sanırım soruşturma açmaya yetkili merci e doğrudan şikayet zorunlu değil. Yanılıyor olabilirim. Soruşturmaya neden olabilecek herhangi bir merci de bu sıfata giriyor.

Dediğim gibi unsurları tam olarak anımsamıyorum.

Gene Ceza yasamıza göre bu durumla (iki tarafın avukatlığını üstlenmek) karşılaşan icra müdürlüğü bunu ilgili makamlara bildirmek zorundadır. Aksi taktirde kendisi suç işlemiş sayılır.

Şimdi sizin ifadenize yeniden dönelim.

Vekalet ilişkisi oluşmamış ki.

Zaten vekalet ilişkisi oluşmuş olursa iftira oluşmaz/tartışılamaz. Bu durumda avukatın sorumluluğu tartışılır. Diğer bir deyimle bir kimse şu suçu işledi dediğinizde ve bu ihbar aracılığı ile suç kanıtlanırsa iftira oluşabilir mi?

Olayda ise bu insan vekalet ilişkisi olmadığı halde varmış gibi bir görünüm yaratmaya uğraşmıştır. Yani sözleşmenin gerçekleşmesi için gerekli olan vekaleti kabul fiilinin varlığını ifade edecek biçimde davranarak avukatın yapmadığı bir fiili yapmış gibi göstermeye uğraşmıştır. Bu, yasa açısından ve meslek kuralları açısından suçtur. Yani burada tartışılan avukat arkadaşın vekalet sözleşmesi yapmadan (ya da avukatlık görevini üstlenmeden) avukatı olarak gösterilmesidir. İftiranın koşulları burada oluşur.

Dediğim gibi soruşturma açılmasının bir zorunluk olduğunu anımsıyorum. Yanılıyor olabilirim.

Şunu yinelemek istiyorum. Aklımda kalanlarla tartışıyorum. Bu günlerde pek kitaplara bakamıyorum. Sayın BaharB'nin beyanlarına genel olarak katılıyorum. Ama dediğim ölçülerde: Kara kaplıya bakmadım.