Mesajı Okuyun
Old 09-02-2018, 23:57   #1
milatsu

Varsayılan katılma alacağı davası ve ihtiyati haciz

Hepinize iyi geceler ve hatta iyi hafta sonları
Uykularımı kaçıran bir dava ve nasıl halledeceğimi bilemediğim bir sorunum var,
Bir katılma alacağı davamız var, davayı açarken tedbir talep ettik ancak mahkeme reddetti.
Davalı dava açtığımızı öğrenir öğrenmez bütün malları birilerine sattı
Aile mahkemesinden yeniden tedbir talebinde bulundum. Bu sefer davanın davalısı eşin artık dava konusu mallara malik olmadığı için tapunun tedbir müzekkerisini geri çevirdiğini belirten ara karar yazmış.
Bizde tasarruf iptali davası açtık ve tedbir talep ettik iyiniyetli 3. kişilere geçerse işimiz zor çünkü.
tasarruf iptali davasını açtığımız mahkeme de bu dava türünün ancak İİK 277 v.d olduğu gibi açılmış bir takip olması durumunda tedbir konabileceği devam eden dava nedeniyle tedbir konmayacağını belirterek yine tedbir talebimizi reddetmiş.Tensip zaptında da katılma alacağı nedeniyle ancak ihtiyati haciz kararı alarak İİK 257 gereği tedbir koydurabileceğimizi söylemiş.
Araştırıyorum ihtiyati haci talebinde bulunursam sadece borçlu hakkında karar alınır diyor, bizim katılma alacağının davalısı sadece eski eş ancak malların hiçbiri ne tapuda ne trafik tescilde davalı eşin üzerine değil. ihtiyati haciz başkalarının üzerine nasıl uygulanacak.
Ayrıca daha önce hiç katılma alacağı davasına dayanarak ihtiyati haciz istemedim.
Yol gösterirseniz sevinirim. En azından asliye hukuk mahkemesine katılma alacağı nedeniyle tasarruf iptali ve tedbirin mümkün olduğunu gösteren bir yargıtay kararı falan sunsam iyi olacak