Mesajı Okuyun
Old 23-06-2008, 18:23   #3
av.s_ulusinan

Sayın Kozan'a katılıyorum. Taşınmazın tapusunu aldığınıza göre mülkiyeti resmen size ait bir yapı. Bu durumda yeni yapıldığı anlaşılan bu taşınmazda eksikler bulunsa dahi fiilen taşınmazı kullanan ve hakimiyet kuran kişiye karşı "Müdahalşenin men'i" davası açabilirsiniz. (Kiracılık sıfatı veya başka bir akdi ilişki olmadığından tahliye davası açmanız mümkün değildir. Sayın Kozan sözleşmede ayrıca teslim için bir zaman belirlenmiş mi diye sormuş? Bu şekilde bir zaman belirlenmişse bu süre sonunda diğer taraf taşınmazı teslim edecektir gibi bir sonuç çıkıyor. Ancak tapuda resmi senet düzenlenerek satış yapıldığına göre bu resmi senet metninde muhtemel taşınmazın satış bedelinin ödendiği ve mülkiyetin devri yanında taşınmazın zilyetliğinin de alıcıya devredildiği yönündeki beyan genellikle matbu olarak yazılmaktadır. Bu durumda satıcının zilyetliği devir ve taşınmazı teslimborcu da satış tarihinde doğmuş olduğundan satıştan önceki eski tarihli sözleşmede teslim için farklı bir tarih öngörülmüşse bile bu anlaşma yapılan resmi satışla son bulmaktadır. Bu nedenle doğrudan müdahalenin men'i davası açabileceğinizi düşünüyorum. Taşınmazda bir kısım imalat eksikleri varsa taşınmazın teslimi anında bu eksiklikleri mahkeme kanalıyla tespit ettirmeniz gerekir. Bu tespit sonucuna göre de eksik imalat bedelini müteahhitten isteyebilirsiniz. Ya da öncelikle bir ihtar çekerek eksiklerin ikmali için karşı tarafa makul bir süre verebilirsiniz diye düşünüyorum. Bu arada anlattığınıza göre karşı tarafın sözleşmedeki bedel dışından sizden 10.000 YTL istemesi mümkün değildir. Bu bedeli ödemeden davalının taşınmazdan çıkarılması için dava açabilirsiniz. Çünkü siz mülkiyet hakkına sahipsiniz. Karşı tarafın iddia ettiği alacak ise sözleşmeden doğan bir şahsi hak talebi olup sizin müdahalenin men'i davası açmanıza engel değildir.