Mesajı Okuyun
Old 24-12-2009, 04:05   #33
Münzevi

Alıntı:
Yazan ahmetonur87
Sn Üstadım Münzevi,

Yeni bir lisans eğitimi almayı değil, bir sonraki adımı atmayı istiyorum.Bunu da bir konuda İngiltere sınırları içerisindeki bir üniversitede uzmanlaşarak yapmak istiyorum.Daha basite indirgenmiş haliyle hangi adımı atarak başlamak gerekir?
Ben İngilterede avukatlık yapmak istemiyorum.Burada bir hukuk fakültesini bitirdim.Deniz ticareti hukuku alanında daha ileri seviyeye ulaşarak yurda dönüp deniz aşırı yerlerle ticaret yapan bir şirkette hukuk danışmanı olarak çalışmayı düşünüyorum.Alternatif olarak da bir büro açmak ve uzmanlaştığım alanda faliyet göstermek istiyorum.
Sonuç olarak bu eğitimi alabilmek ve buralara ulaşabilmek için yapılması gerekenleri merak ediyorum? Ama sırayla Çok mu falza şey istiyorum tüm üyelere şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılar.

Sn Ahmetonur87,

Ilk olarak bana ustad unvani fazla buyuk bir gomlek gibi gelir.

Saniyen;Ingilizcenizin cok iyi oldugunu dusunuyorsaniz istediginiz bir universiteye LLM icin veya baska bir Master programi icin basvurabilirsiniz. Bunun icin yapmaniz gereken sey cok basit.Oncelikle internetten Ingiltere'deki butun universitelerin listelerini cikarip teker teker basvurmak. Lisans programlari icin UCAS (buranin YOK'u) uzerinden basvurulur ancak yuksek lisans icin direkt universitelerin internet sitelerinden basvurulur. Her universitenin basvuruda istedigi sartlar farklidir, yani bir universiteden digerine degisir. Bunu online olarak sayfalarindan basvurmadan ogrenemezsiniz. Universitelerin sayfalarindan basvuru formlarini okuyup neleri istediklerini ogrenin, sonra anlamadiginiz bir sey varsa burada tekrar yardimci oluruz.

Neticede T.C Anayasasi yazili bir anayasadir ve hukuk egitimi ve dolayisi ile hukuk prensipleri oldukca farklidir. Oysa Ingiliz, Galler ve Iskocya hukuku ictihatlar hukukudur. Yazili bir anayasa kitabi yoktur. Yani hukuk, davalarin seyrine gore yasalasir. Mesela taraflardan biri sunu diyemez. "Kanunda bir bosluk bulsam da..." Cunku mevcut yasalarda olmasa dahi, hakim sizin davanizin neticesinde her an bir hukuk prensibi ictihadi yapabilir. Ve sizin davaniz bir hukuk prensibini yasalastirmaya vesile olabilir. Turkiye'de yargi parlemantonun ustundedir. Parlemanto yasama organidir ve yasalar orada yapilir. Ancak Anayasa Mahkemesi bunu iptal edebilir veya Danistay, Sayistay, Yargitay gibi organlar ictihat edebilirler ve neticede bu organlar parlemantonun ustundedir. Ancak Ingiltere'de parlemanto Anayasa Mahkemesinin ustundedir ve hakimler ictihat etse dahi bu parlementerler tarafindan onaylanmadan yururluge giremez. Yine ayni sekilde parlemanto diledigince yasa cikarabilir ve bunu iptal edecek meclisin ustunde hic bir organ yoktur.