Mesajı Okuyun
Old 23-02-2009, 14:35   #27
Gülsün A. Aygörmez

Sayin Gemici ve tüm meslektaslarima, öncelikle olarak, degerli görüslerini paylastiklari icin icten tesekkürlerimi sunuyorum.

"Hukukcu nasil olmalidir" sorusuna gercekten de bir iki cümleyle yanit aramak, ya da hukukcuyu bu cümlelere sIkistirmak bence oldukca zor, ama kavramin icerigini belirlemeye calismak da, bir o kadar da anlamli. Cünkü bence hukukculuk, hem meslegin gereklerini, beklenilene uygun sekilde yerine getirme anlaminda bircok nitelikli ögeyi icinde barindaran özellikli, hem de meslegin icrasinin, toplumsal iliskilerin yerine getirilmesi ve düzenlenmesinden, devleti ilgilendiren bircok alani, örnegin devletsel iliskilerden sayginliga kadar, esasli ölcüde etkileyen "büyüleyici" bir kavramdir. Durum böyle olunca da, kavrama yüklenen anlamla, kavramin tasiyicisindan beklenenllerin ölcüsü, bir hayli yüksek olmaktadir. Belki de bu nedenle, burda yapilan tartismalarda, "ideal" kavrami kendiliginden öne cikan bir kavram oluvermistir.
Simdi bu bakis acisindan, benim "hukukcu nasil olmalidir" sorusuna, ilk yanitim, "akla uygun, nesnel düsünme yetenegine sahipliktir" olacaktir. Ben cübbeyi, bir cesit, "nesnellik örtüsü" olarak görüyorum. Cünkü bana göre, bir hukukcu, meslegini icra etmek amaciyla cübbesini üzerine gecirdigi anda, artik, onun icin, "öznellik (subjektiflik)" ortadan kalkar ve "nesnellik (objektiflik)" baslar. Öznellik, onun özel hayatinda, kisiligini, dünya görüslerini yaratan, sahip oldugu özellikler bütünüdür; Din, dil, irk, siyasi görüs, ahlaki degerler vs... Cübbeyle birlikte, hukukcu, tüm bu öznel niteliklerinden arinmali, tüm bu kavramlarin üzerine cikarak,hukuki meseleleri son derece nesnel bir yaklasimla, degerlendirmelidir. Nesnellik de icerisinde, evrensel hukuk ilkelerini, hukuksal sistemi ve toplumsal degerleri de göz önünde bulundurarak, ancak toplumu ileriye tasiyacak kuramlari gelistirmeyi, bunlara bagli kalmayi ve amaca uygun kullanmayi barindirir. Iste bunun icindir ki, hukukcu, iyi bir "düsünür" olmali, irdelemeli ve tartismalidir. Bu anlamda hukukcu, bir tarafa da ait degildir, onun ait oldugu, "toplumun hukuk devleti catisi altinda gelismesi ve bireyin korunmasi" amacini yaratan hedeftir.
Daha önce de dedigim gibi, hukukculuk kavramini niteliksel anlamiyla belirlemeye calismak, oldukca zor, nitekim, sadece kavrama iliskin bir giris noktasi bile, oldukca uzun oldu Okuyucularin sabrini zorlamamak adina burda yazima son veriyorum, simdilik görüsmek üzere...

Saygilarimla,
Gülsün Aygörmez