Mesajı Okuyun
Old 30-12-2007, 12:41   #6
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan Sayın Erdoğan Suçlamadan ve Kişiselleştirmeden Lütfen :)

Alıntı:
Yazan muzaffererdogan
Sayın Özcan.

Sürekli aynı şeyi yapıyorsunuz. Kendi düşüncelerinizi tam doğru olarak kabul edip tartışıyorsunuz.

"HUKUKÇU, İDEAL (TABİ, İLAHİ) HUKUKA ULAŞMAYA VE YAŞAMA SOKMAYA ÇALIŞAN KİŞİDİR"

Bana bu hukuku açıklarmısınız?

Burası propaganda merkezi değil. Biz hukuku tartışırken insanların haklarının nasıl daha iyi korunacağını tartışıyoruz. Burada hakları korunması gereken insanların şurda veya burda olmaları önemli değil. Tabii dediğiniz doğal hukuk çok değişti. Bundan sonra da değişecek. İlahi hukuk tartışmaya almıyorum çünkü bu sitenin tartışma alanlarının dışında.

Lütfen propaganda yapmadan sitenin amaçlarına ve hukuka uygun birşeyler söyleyin.

Saygılar.

Sayın Erdoğan,

Soruyu suçlamadan sorsaydınız daha iyiydi. İnanın propaganda merkezi değil vs şeklindeki ifadelerinize şaşırdım. Neyin propagandasını yaptımki, Kendi görüşlerime inanmam ve bunların doğru olduğunu düşünmemde ne gibi bir sakınca var onuda anlayamadım. Herkes kendi düşüncesine inanacak ve savunacak elbette.

TABİİ (İLAHİ ) HUKUK kavramını hukuk fakültesinde bu şekliyle gösterildiği için böyle aldım. Sizin deyişinizle DOĞAL HUKUK olarakta alınabilir.

DOĞAL HUKUK : Temelleri en genel anlamda tabiatta yatan, kaynağı amprik olarak teşhis edilemeyen hukuktur. Doğal hukuk, olan ile olması gereken arasında olması gerekeni temsil eden hukuktur.

(Ampirik : deneme yanılma yoluyla ve gözlem yoluyla elde edilen bilgi)

Bu anlamdaki tabii hukukun karşıtı Pozitif Hukuktur. Pozitif hukuk incelenmeğe müsait ampirik bir kaynağa bağlanabilen hukuktur. Ampirik kaynağı dar yada geniş anlayabiliriz.

DOĞAL HUKUK uygulamadaki görünen ve somut olan POZİTİF HUKUK tan daha üstündür. Doğal Hukuk kişilerin özünde bulunan hukuktur. Doğal Hukukun varlığının, kendiliğinden hissedildiği, herhangi bir araca ve özellikle hiçbir normatif olguya başvurulmaksızın algılandığı, köklerinin fiziki doğayla insanın ortak doğasını temsil eden doğal akılda yattığı ve bu nedenle doğal hukukun POZİTİF HUKUKA göre daha EVRENSEL BİR HUKUK olduğunu düşünüyorum.

ULPIANUS : "lustittia est constans et perpetua voluntas lus suum cuique tribuendi" ibaresi ile "adalet"i tanımlar:

ADALET: Herkese hakkını verme konusunda KARARLI VE KESİNTİSİZ bir iradedir..

Herkese hakkını verme; Hak ve hakkaniyete riayet etme demektir ki, işte bunu insan toplumlarında gerçekleştirebilme, asıl güç olandır. "İnsanlık onuru"ndaki eşitlik ilkesini herkes kağıt üzerinde ve teorik olarak kabul edebilir. Ancak iş iş somut olay adaletinin sağlanmasına gelince, "potansiyel eşitlik" ilkesinde uzlaşabilen insanların, hele kendi çıkarları söz konusu olduğunda, Hak ve hakkaniyeti uygun davranmadığını görürüz.

DOĞAL HUKUK, İşte zor olan bu eşitliği sağlamayı ve herkese hakkını vermeyi amaçlar. Üzerinde ittifak edilen doğal haklar konusunda fikir birliğidir. Pozitif hukuk olanı görüp buna göre normlar koyarken, Doğal Hukuk olması gerekeni ortaya koyar.

DOĞAL HUKUK; VİCDANLARI RAHATLATAN VE İNSANLARA HUZUR VEREN YEGANE HUKUKTUR. POZİTİF HUKUKLA HAK DUYGUSU ZEDELENEN İNSANLAR HER ZAMAN DOĞAL HUKUKUN EVRENSEL KOLLARINA SIĞINMIŞLARDIR.

Hakkını alamayan insan bu durumu :

“İLAHİ ADALETE HAVALE EDİYORUM"

"ALLAHA HAVALE EDİYORUM”

şeklinde ifade ederek sığınılacak son noktanın "Doğal (İlahi) Hukuk" olduğunu göstermiştir. .

DOĞAL HUKUKA İLAHİ HUKUK ta denilmesinin en önemli nedeni evrensel olmasından kaynaklanmaktadır. Mükemmeli, olması gerekeni ve en iyiyi ortaya koyan doğal hukuk, hatasız ve mükemmel olduğu için İlahi hukuk ta denilmiştir..

Buradaki DOĞAL(İLAHİ) HUKUKUN temel kavramı ve değeri olan ADALET de "Doğal Hukuk"un tüm değerleri gibi değişmez ve EVRENSELDİR. Ayrı ayrı İslam, Hıristiyan ve Müslüman vs. tabii hukuk türleri yoktur.

İşte Hukukçu tanımında ifade ettiğim EVRENSEL HUKUKA VE HERKESİN HAKKINI TESLİM ETMEYE YÖNELİK BİR ÇABA VE GELİŞME İÇERİSİNDE OLMAYI HUKUKÇULUĞUN TEMEL TANIMI OLARAK GÖRDÜM VE YAZDIM.

Bir ricam var, suçlamadan rencide etmeden, kişiselleştirmeden anlaşılmayanı sorunuz, beğenmiyorsanız, yanlış ise söyleyiniz, gerçekten propaganda var ise yöneticilere iletiniz, onlar değerlendirmede bulurlarsa böyle bir şey siliyorlar zaten merak etmeyin...

Saygılarımla…