Mesajı Okuyun
Old 31-01-2007, 22:31   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.ragıp

Tartışmayı konu dışına taşıma teşebbüsünüzü gülümseyerek izliyorum.

Yineliyorum.Konumuz:Hastanın doktor seçme hakkı.

Kız öğrencilerin kadın öğretmen seçme hakkı diye bir tanımlanmış hak yoktur.

Kadın personelin sadece kadın hastalara bakma hakkı diye bir hak yoktur.

Bankada işlem yaparken kadın personel seçme hakkı diye bir hak yoktur.

Ama hastanın doktorunu seçme hakkı vardır,bu hak talep edilebilir .Bu sadece kadınlara tanınmış bir hak olmadığından bir ayrımcılık da içermemektedir.(Kadın müvekkillerin kadın avukat seçmesi konusunu başka bir başlıkta tartışmaya açacağımdan yanıt hakkımı saklı tutuyorum)

Bu hak ulusal ve uluslararası kabul görmüş hasta hak bildirgelerinde ve düzenlemelerde tanımlanmış ve kabul edilmiştir.Aşağıda dayanaklardan bir kısmını bulabilirsiniz.

Yoksa siz hasta haklarından doktor seçme hakkının kaldırılmasını mı öneriyorsunuz?

Saygılar

Dayanaklar:
Amsterdam Bildirgesi:
5.6.Hastalar, sağlık sisteminin işleyişi ile uyumlu olarak, hekimlerini veya diğer sağlık personelini ve sağlık kurumlarını seçme ve değiştirme hakkına sahiptir

Bali Bildirgesi:
2. Seçim yapma özgürlüğü
a. Hasta özel veya devlet sektöründe olmasından bağımsız olarak hekimini ve hastanesini veya sağlık hizmeti veren kurumları özgürce seçme ve değiştirme hakkına sahiptir

Lizbon Bildirgesi:
1.Hasta, hekimini özgürce seçme hakkına sahiptir.

Hasta Hakları Yönetmeliği:
Madde 9- Mevzuat ile belirlenmiş usüllere uyulmak şartı ile hastanın, kendisine sağlık hizmeti verecek olan personeli serbestçe seçme, tedavisi ile ilgilenen tabibi değiştirme ve başka tabiplerin konsültasyonunu istemek hakkı vardır