Mesajı Okuyun
Old 28-09-2017, 12:25   #3
Av.mehmet.av

Acil

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
1- Birden fazla davalı müvekkil için muhdesatın aidiyeti davası açacağım. Bu davaları tek dosyada açabilir miyim.

HMK.Md.57/c'ye göre "davaların temelini oluşturan vakıaların ve hukuki sebeplerin aynı veya birbirine benzer olması" halinde birden çok kişi arasında ihtiyari dava arkadaşlığı bulunduğundan birden fazla muhtesat sahibi tek dosya ile muhtesatın aidiyeti davası açabilir.

2- Eğer açabilirsem nisbi harç meselesini nasıl çözeceğim. Her müvekkilin ayrı nisbi harcı var diye düşünüyorum.

Herbir davacının davası diğerinden bağımsızdır. Her bir dava için ayrı ayrı değer gösterilip peşin nispi harcının yatırılması gerekir.Doğru düşünüyorsunuz.

3- Bu aidiyet davasında diyelim ki bir hissede mirasçılar var. Tüm mirasçılar mı bu davayı açmak zorunda?

Evet ama şu şekilde ; Elbirliği mülkiyetinde davanın tüm mirasçılar tarafından açılması yada bir veya birkaç mirasçı tarafından açılan davaya diğer mirasçıların da muvafakatının alınması,alınamıyor ise terekeye temsilci atanmasının sağlanması gerekir. Bu konuda eksiklik varsa hakim hemen davayı ret etmeyip tamamlanması için süre tanır. Aidiyetin tespiti davasında da kural bu şekildedir.
Teşekkür ederim Üstadım.
Ek olarak birkaç konuda daha fikrinizi istirham ederim.
1- Harç bedeli belirtirken muhdesatın tam değerini belirtmeye gerek yok diye düşünüyorum. Keşif yapıldığında çıkarılacak olan fiyat üzerinden harcı tamamlatabilirim kanısındayım. Sizin fikriniz nedir?
2- Derdest olan ortaklığın giderilmesi davasında biz dilekçe ile muhdesat iddiasında bulunduk. Bildiğim kadarı ile muhdesatın aidiyeti davası ortaklığın giderilmesi davasında muhdesat iddiasını açıkça kabul etmeyenlere karşı açılıyor. Bu konunun belirlenmesi için diğer hissedarlara yazı yazılmasını mahkemeden talep ettim ancak kabul etmedi, dava açmak için kesin süre verdi. Müvekiller haricinde diğer hissedarlara karşı bu davayı açacağım. Diğer hissedarlar muhdesat davasında "bizim zaten bu konuda bir itirazımız yok" derlerse müvekkiller aleyhine bir vekalet ücreti çıkar mı sizce.
3- Muhdesat davasının davacılar dışındaki tüm hissedarların davalı olarak gösterilmesi zorunlu diye düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir?
4- Ortaklığın giderilmesi davasındaki bazı müvekkillerimin muhdesatı yok sadece arsa payları var. Bu durumda onlara karşı da bu davayı açtığım zaman vekil olarak problem yaşar mıyım.(Müvekkilime karşı dava açacağım için)
Saygılarımla...