Mesajı Okuyun
Old 08-01-2014, 15:18   #21
ersintoker

Varsayılan Bimala

Anayasa mahkemesi kararı çıktı, oybirliğiyle,,, kadın, artık evlendiğinde sadece kendi soyadını kullanabilecek,,, kendi soyadı mı,,, yoksa babasından, yine bir erkekten aldığı soyadı mı,,, bana göre “kadının adı” değil, soyadı yok aslında,,, ta, soyları ana tarafından anılan Likyalı kadınlardan bu yana,,, belki de Kybele’den beri…

“Soy” nedir diye baktım,,, bir hayalkırıklığı,,, her zaman TDK’ya yeğlediğim Dil Derneği’nden,,, “soy”un karşılığında şunları yazmış,,, “Bir atadan gelen kimselerin topluluğu”, “Sülale”, “Ecdat: Hükümdar soyu.” Bir tümcede kullanma adına bu sonuncu örnek ki,,, tüy dikmenin dik alâsı: “Bu soydan şimdiye kadar öyle ‘adam’ çıkmadı.”,,, belki kadın çıkmıştır???

“Kadının adı” değil, soyadı yok dedim ya,,, haksızlık yaptım bazılarına,,, biliyorum gerçekten adı olmayanlar var,,, yani var bir adları da kendilerinin değil,,, ya da adları kendileri değil, bir başkası,,, çoğu kez de kardeş,,, kendinden önce doğmuş ve sonra yaşama veda etmiş,,, arkalarında bir kimlik bırakmışlar,,, yeni doğan için yenisine ne gerek var, yeni bir ad önemli mi çok,,, hem git nüfus idaresine uğraş,,, boşuna zahmet,,, elde hazır olan kimliği al giydir üzerine,,, ne de olsa zaman konfeksiyon zamanı şimdi,,, ne fark eder,,, üstelik büyüyüp yaşı ilerleyince itiraf da ederler bunu,,, “bu senin değil, kardeşinin adıydı, ölünce senin oldu”,,,

o zaman soğur gidersin adından,,, boşlukta, adsız sansız biri gibi hissedersin kendini,,, sonra toparlar, yeni bir ad bulursun kendine,,, hiç olmazsa senin seçtiğindir,,, ama sadece yakınlarına söyleyebilirsin bunu,,, ötekiler hep ilk adınla tanımış olacaklardır seni, bütün resmi, gayrıresmi kayıtlar da öyle,,, ölmüş kardeşinin adıyla,,, sonra şehre bir film gelir, kalkar ona gidersin “Gökyüzünde bir ayna”dır adı,,, Katmadu’nun hep bilinen gizemli ve çekici dünyasında değil, sefalet çemberinin içinde Bimala çıkar karşına,,, erkek kardeşi dünyaya geldikten sonra kimse adını anmamıştır bu küçük kadının ve bu yüzden unutmuştur adını,,, o günden sonra ilk defa, kendi yüzünün resmini çizdiğinde öğretmenin verdiği beyaz kağıda, hatırlar ancak,,, “Bimala” olduğunu…