Mesajı Okuyun
Old 29-04-2009, 16:38   #1
av.nesrinzeyneb

Varsayılan trafik kazasında maddi manevi tazminat hakkı

sayın meslektaşlarım bu davayı bugün tam açacaktım ki size de sormam gerektiği düşüncesi hakim oldu ve lütfen desteklerinizi esirgemeyin benden. şimdiden teşekkür ederim. müvekkil bir tüpçüde çalışırken aralık 2008 de kendisi motorsikletde ve karşı taraf bir arabada olduğu halde kaza geçiriyor. müvekkilin sağ ayağı kırık. kaza tespit tutanağında kusur %100 araç sürücüsü olan karşı tarafa yükleniyor. müvekkil hemen ameliyat oluyor ama bacak kemikleri tutmuyor kaynayan kısımlar ise hatalı yan kaynıyor. şimdi yine ameliyata alıp kırık yeri onarmaya kaynayan kısmı ise kırıp tekrar düzeltmeye çalışacaklar. ceza davası savcılıkta. kaza yapan araba sahibi farklı bir kişi sürücünün abisi. ben burada maddi manevi tazminat davası açmak istiyorum ama kazayı asıl yapan kişiye ait mal yok bu durumda araç sahibini de maddi manevi tazminat yönünden davalı gösterebilirmiyim. sigorta şirketine sadece maddi tazminat için mi dava açabilirm. maneviyi de yön9eltemezmiyim. yada sigorta şirketine karşı olan haklarımı saklı tutarak sigortadan bir cevap gelince ona ayrı bir dava şeklinde maddi manevi tazminat davası açamazmıyım. eğer araç sahibine karşı dava açmak istersem bunun mallarına tedbir koydurabilirmiyim yalnız şunu da söylemeliyim üzerine gayrimenkul mutlaka vardır ama nerelerde var bilmiyorum bunu nasıl talep edebilirm tedbir tdalebiyle mi yapabilirm?? sanırım çok soru sordum ama yardımlarınızı bekliyorum. çüok çok teşekkür ederim. iyi günler