Mesajı Okuyun
Old 22-12-2008, 18:10   #10
janveljan

Sayın Gamze Dülger;

Birisi size bir konuyu iyi bildiğinizi söylerse sizde ona nezaketen teşekkür edersiniz.
Cevabımın başında yazdığım "öncelikle mesajınızın başındaki hak etmediğim düşünceleriniz için teşekkür ederim" şeklindeki ifadenin konuyu iyi bildiğiniz anlaşılıyor şeklindeki sözlerinize nezaketen teşekkür etmek dışında başkaca bir anlamı yoktu.

Ben yinede meramımı yeterince açık ifade edememem sebebiyle yanlış anlamanıza (Belkide bir kinaye sezdiniz ancak inanın böyle bir niyetim yoktu.) sebebiyet verdiğim için sizden özür dilerim.

--------------------------------------------------------------------------

Zamanaşımına uğramış bonunun kambiyo senedi niteliğini yitireceği yönünde cevap veren meslektaşlarım olduğu gibi bu niteliğini yitirmeyeceği yönünde görüş bildiren meslektaşlarımında olduğunu görüyorum.

Aslında uygulamada ve Yargıtay kararlarında da tam böyle bir bölünmüşlük var.Bu konuyu açarken ki amacım bir müşterekte buluşabilmekti.

Sayın Av.Cengiz Aladağ' ın "bononun zamanaşımına uğraması onun kambiyo senedi niteliğini yitirmesine neden olmaz." şeklindeki görüşüne daha öncede söylediğim gibi tamamen katılıyorum.Ancak devamındaki "zamanaşımı yanlızca kambiyo senedine dayanan müracaat haklarının kullanılmasına engel olur." şeklindeki görüşe (eğer yanlış anlamadıysam )katılmıyorum.

Bana göre zamanaşımına uğramış bono ile de kambiyo senetlerine mahsus icra takibi yapılıp müracaat hakları gerek keşideciye gerek varsa cirantalara karşı kullanılabilir.

Salt zamanaşımının gerçekleşmesi buna engel değildir.(Geçenlerde zamanaşımına uğramış bir bonoya istinaden kambiyo senetlerine mahsus icra takibi yapmak için bir icra müdürünü ikana etmeye çalışırken göbeğim çatladı ama sonunda ikna ettim )Ancak böyle bir bono ile takibe muhatap olan borçlu süresi içinde zamanaşımı definde bulunursa (icra hakimliğinde tabi) takip onun için son bulur.Eğer bir kaç borçlu var ve onlar süresi içinde zamanaşımı definde bulunmazlar ise takip onlar için kesinleşir ve borcu ödemek durumundadırlar.

Sayın Av.Cengiz Aladağ ; müracaat haklarının kullanılmasına engel olur dan kastınız, vaki zamanaşımı itirazı üzerine o borçluyu artık takip edemeyecek olmamız ise bu konuda da hemfikiriz.Ancak zamanaşımına uğramış bono daha baştan icra takibine (Kambiyo senetlerine mahsus takip yoluna yada tercihe göre genel haciz yoluyla takip yoluna,) konulamaz diyorsanız bu konuda sizden ayrılıyorum.