Mesajı Okuyun
Old 02-06-2007, 10:33   #159
Av.Bülent AKÇADAĞ

Varsayılan Hayir!!!...

İlkel toplumlarda hukuk sistemlerinin zayıf olduğundan ya da insan hayatı ucuz olduğu için uygulanan idam cezasının günümüz hukuk sisteminde yeri olmadığı gün gibi ortadadır. İdam cezası artık çağ dışı bir uygulama olarak kabul görmektedir. modern toplumlar ve bunların hukuk sistemlerinde kesinlikle kabul görmeyen bu uygulamanın amacı insanların işlemiş oldukları suçtan dolayı (ki bu suç ne olursa olsun) yaşamına son verebilme erkinin devlette bulunmayışına inanılmasıdır. bazen bu konuda şöyle örnekler verebiliyor bireyler. -Efendim Amerika'dan büyük devletmi var? orda bile uygulanıyorsa bizde neden uygulanmasın" Evet bir ölçüde haklılar Amerika'dan büyük devlet yok ama bizim burda ifade etmeye çalıştığımız büyüklük, süper güç, ya da ekonomik büyüklük anlamında kullanılmaktadır anlatmaya çalıştığımız modern devlet, kültürü ve yasalarıyla insanlara hizmet veren en güzeli en iyiyi oluşturmaya çalışan sistemdir.

Bir dönem "Asmayıpta Besleyelim mi" sloganı devletimizin resmi söylemi haline gelmişti. Bu hukuk sistemimizin o dönem ne kadar dibe vurduğunu, bizi yönetenlerin ne kadar ilkel düşüncelere sahip olduğunun önemli kanıtlarından biridir. Bugün gelinen noktaya bakınca yakın tarihimize damgasını vurmuş böylesi söylemlerden ne kadar uzaklaştığımızı görerek seviniyorum ama bir o kadarda üzülüyorum.

Üzüldüğüm nokta hukuk sistemimizin hala tam anlamıyla işleyememesi. idam edelim diyenlerin üstüne basa basa ve tek dayanakları olan - seri katiller, tecavüzcüler 3-5 yıl yatıp çıkıyor, o halde bunları asalım ki, suç işlemeye meyilli olanlar için caydırıcı olsun. Dostlarım, işte sorunda burda zaten. Sorun devletin kendisinde. Cezaların amacı kişileri ıslah etmekse, ruh ve ahlak yapılarını sağlıklı hale getirmekse ve bu görevde bizzat "DEVLET" tarafından tek elden yürütülmekteyse, burda asıl sorumlu yani kişinin 3-5 yıl yatıp tekrardan dışarıya çıkması ve yeniden suç işlemesinin (yada işlemeye itilmesi) yegane sorumlusudur Devlet...

Kanunların yetersiz ve caydırıcı olmaması kişilerin hayatlarını sona erdirme lüksü vermez bizlere. Bir Hukukçu olarak şöyle düşünüyorum; Yaşam Hakkı kutsaldır ve bu hakkı almaya hiç bir devletin hiçbir gücün yetkili olmayacağı kanısındayım. O yüzden idama Hayır!

Saygılarımla...