Mesajı Okuyun
Old 25-02-2020, 21:21   #47
Adem Gdk

Alıntı:
Yazan seyyare
mesleğe yeni başladığımda Ankara 19. Asliyece Ceza Mahkemesinde saat 09.03 duruşmam vardı, geç kalmayayım diyerek koştur koştur adliyeye gittiğimde duruşma listesinde, duruşmaların saat 08.45 de başladığını ve her dakikaya bir duruşma verildiğini ve hakimin daha gelmediğini görünce ağlasammı gülsemmi karar verememmiştim. O günlerden 5 dakika aralıklı duruşmaya gelebilmek bile bir başarıdır sanırım,

Neticeten bence de hakimn sayısı artırılarak dosya yükü azaltılmalı ve daha çok gün duruşma yapmaları saplanmalı diye düşünüyorum. Bize yazık olduğu kadar saatlerce orada beklemek zorunda olan mübaşir ve katibe de yazık....
UYAP yokken aynı saate birkaç tane duruşma koyabiliyorlardı. UYAP çıkınca sistem aynı anda birden fazla duruşma koymaya izin vermiyordu. Sistemin 'bug'ını bulup duruşmaları 1'er dakika ara ile koymaya başladılar. Sonrasında bu işin suyu çıkınca 5 dakika kuralı geldi. Bu sefer 5 dakika aralıklarla duruşma koymaya başladılar. Bana kalırsa duruşmanın tahmini kaç dakika süreceği UYAP'a girilmeli, sonraki duruşma ona gore ayarlanmalı. Örneğin hakim duruşmanın tahmini yarım saat süreceğini belirterek saat 9.00'a duruşma verdiğinde sistem sonraki duruşmayı en erken 09.30'a vermeli. Yığınla dosya ile uğraşan hakimin bir önceki saatteki dosyada ne olup bittiğini hemen hatırlamasını ve ona göre süre hesabını yapması pek mümkün değil. Bu yüzden UYAP sisteminin yardımı çok önemli bir unsur.