Mesajı Okuyun
Old 14-02-2007, 15:28   #48
Hekimbaşı

Varsayılan Bakanlığı izlemekte yarar var

Sn.Katılımcılar,

Buradaki iletişimi gerçekten hayretle karşılıyorum. Nedeni ise, içtihat (benim anladığım kadarıyla mevcut yasa, yönetmelik vs çerçevesine girmeyen istisnalarla ilgili verilen kararları ifade ediyor) gibi depola / ilişkilendir / göster tarzında çalışan yazılımlar arasındaki farkların bu kadar çapraşık bir hale gelmesi. Elbette yazılımlar arasında farklar olacaktır, ama bunların nesnel karşılaştırma ölçütleri, hem de evrensel düzeyde bellidir. Ama burada onlar tartışılmıyor.

Üstelik, bence bu konu o ya da bu yazılım şirketinin eline bırakılacak kadar basit bir konu değildir. Mutlaka adalet bakanlığı ve meslek kuruluşunuz tarafından organize biçimde çözülmüş veya çözülüyor olması gerekir. Onlardan bağımsız yola çıkmış ve öyle çalışmaya devam eden yazılım şirketlerine rağbet etmekte bir yarar görmüyorum. Çünkü nihayetinde verinin kaynağı, yani içtihatların yaratıldığı ve kaydedildiği yer adalet bakanlığıdır. Hiçbir yazılım şirketinin o kaynağı içerdiği olanaklar dışında ve üstünde kullanması mümkün değildir. Olsa olsa kullanım kolaylıkları sağlayabilir, fakat bu kolaylıklar asla bakanlıktaki veri tabanının yapısını tasarlayanların hayallerinden öteye gidemez. (Yapı, işlevi kısıtlar kuralı)

Bu nedenle, eğer bakanlık veya meslek kuruluşunuz belli bir aracı hizmetinize sunuyorsa, onu tercih etmenizi öneririm. Kullanımı her ne kadar rahat olmasa da, sizi en doğru ve içerikli bilgiye ulaştıracak olan yazılım o olacaktır. Bugün değilse bile, sizlerin katkılarıyla yakın bir gelecekte.

Tek mesele, önerilen yazılımı sürdürenlerle sağlıklı bir iletişim içerisinde bulunup, istek ve beklentilerinizi uygun biçimde aktarmanızdır. Bunu yapmadığınız taktirde yazılımın sizin beklentilerinizi yerine getirmekten uzak kalması kaçınılmazdır.

Bilginin kaynağı bir kamu kuruluşu değil, özel şirket olsaydı aynı şeyi savunamazdım, fakat buradaki durum ortada. Bu başlıkla yazışma ilişkisi kurmuş olan yazılımcı arkadaşlar kusuruma bakmasın.

Bu arada hemen ve peşinen belirteyim: yazılım üretiyor olmama rağmen; asla devletle çalışmadım ve devletle, özel olarak da adalet bakanlığıyla, çalışmak niyetinde hiç değilim. Yani; yazdıklarımı bağımsız bir yazılımcı görüşü olarak değerlendirmenizi öneririm.

Saygılarımla,