Mesajı Okuyun
Old 17-12-2006, 00:22   #32
av.muammer

Varsayılan Mevzuat ve İçtihat Programları

Büromuzda Corpus, Sinerji ve Dialog Prestige mevzuat ve içtihat programlarının her üçünü de kullanıyoruz. Temelde aynı amaca hizmet etseler ve içerik olarak benzer olsalar da birbirlerinden farklı yönleri, artıları ve eksileri var. Bu artı ve eksiler kullanıcıdan kullanıcıya da değişir tabi.
Fiyat ve güncelleme konusunda bence en iyi durumda olanı Sinerji; zira çoğu zaman günlük güncelleme yapılıyor internet üzerinden. Sinerji'nin eksi olarak kabul edilebilecek yanı ise çoğu bilgisayarda (özellikle ram ve işlemcileri biraz düşük olanlarda) yavaş çalışması; bazen insanı çileden çıkarıyor.
Corpus kullanıcı dostu bir arayüze sahip, hızlı çalışıyor, kilitlenmiyor, kullanımı kolay ve içerisindeki içtihat sayısı ve nitelikleri tatmin edici düzeyde. Eksi yanı ise bence fiyatı.
Dialog daha çok mevzuat ağırlıklı bir yazılım. Aradığınız her türlü yasal düzenlemeye ulaşabilirsiniz ki bunlara tebliğler bile dahil. İçtihat yönünden ise Dialog yukarıda ismi geçen emsallerine göre (sayı ve nitelik olarak) biraz geride kalıyor diyebilirim.
Ayrıca bu 3 yazılımın da internet üzerinden güncellemeleri mevcut. İnternet bağlantısı olmayanlar için ise CD ile güncellemeler gönderiliyor.(Hepsinde de kargo ücretini siz ödüyorsunuz tabi, kargo ücretini kendileri ödeyip güncelleme CD'si yollayanı yok sanırım)
Benim tavsiyem, mümkün ise eğer bir kaç farklı program kullanılması. (hepsinin maliyetini düşünecek olursak biraz tuzlu olduğunun farkındayım, maliyeti hesaba katmaksızın değerlendirdim.) Zira bir programda bulamadığınız bir içtihat diğer birinde mutlaka oluyor. Ya da aynı konuda her programdan farklı içthatlar bulabiliyorsunuz.
Ayrıca Meşe yazılıma ait mevzuat ve içtihat programını bir arkadaşımda inceleme fırsatım oldu. Kullanımı kolay gibi gözükse de aslında zor. İçerik olarak içtihat sayısı çok gibi görünse bile bence nitelik olarak yeterli değil. Bir kullanıcı, bir hukukçu olarak değerlendirdiğimde bir sıralama yapmam gerekse idi Meşe yukarıda ismini saydığım programlardan sonra gelirdi. Hatta daha genel değerlendirecek olursak (programın yanısıra hizmet kalitesi ve müşteri desteği gibi) ilk 10'a bile giremeyeceğini düşünüyorum.(Bu sıralamayı yaparken diğer 3 programın hizmet kalitesi, müşteri desteği ile yukarıda meslektaşlarımının yazdıklarını ve kısmen de olsa yaşadıklarımı sentezleyerek yaptım ve bu tamamen benim şahsi kanaatim)
Bu 3 programı kullanan birisi olarak gördüklerim ve fikirlerim bunlar.Umarım seçim yapmak zorunda kalan meslektaşlarıma yardımı dokunur.