Mesajı Okuyun
Old 07-10-2006, 12:30   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ahmetsacit
Bukonu hakkında bilgilerinize başvurmak istiyorum,

Bir işçi 2 senedir bir firmada çalışıyor ama bazı konularda artık yasal mercilere başvurma zorunluluğunu hissediyor, çünkü işveren aşağıda belirtilen konularda işçinin hakkını yiyiyor, benim sizden öğrenmek istediğim, aşağıdaki konularda nasıl bir yol izlenmeli, maddi taz. davası açabilir mi, çalışan bu iddialarını ispat için hangi delillere başvurmalıdır.

* İşe girişteki 9 aylık sigortanın yapılmaması.
* Sigortanın alınan maaş üzerinden yapılmaması.
* 1,5 sene gece 12 saat çalıştırılmak ( normalde 7,5 saat olması gerek )
* 1,5 sene gece 12 saat çalıştırılmasına rağmen mesai ücreti verilmemesi

* Bir çok kez çalışanın rızası dışında günde 24 saat çalıştırılmak
* Bir çok kez gerekçesiz izin verilmemesi

* Bir çok kez çalışana ibraz edilmeden ve kabul çalışanın imzası alınmadan parasal cezaya çarptırılması
* Çalışanın senelik iznini kullanmasına mani olunması,.
* Aynı işe diğer çalışanlarla aynı değerde maaş verilmemesi, eşit işe eşit ücret verilmemesi

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür derim..

Sayın ahmetsacit,

Saydığınız 9 maddeden en az 7 maddesi haklı fesih için yeterlidir.Akti feshettiğinizi (Yukarıdaki gerekçelerle) bildiren bir ihtarname keşide edin.(Temerrüdün başlangıcı için önemli)Sonra da işçilik alacakları için dava açın...

Ayrıca sigortalılığın tespiti için de bir dava açın...Her iki davada da, işyerinden tanık dinletirseniz, çalışılan ama sigorta ettirilmeyen süre; fazla mesai gibi konuları tanıkla kanıtlayabilirsiniz.

İşçinin aldığı maaşa ilişkin ve çalıştığı sürelere ilişkin elinde belge var mı? Yaptığı işe göre böyle bir şansı olabilir. Örneğin irsaliye fişinde imzası olabilir. Kargo şirketindeyse, teslim tesellüm makbuzunda imzası olabilir. Maaş için ise, işverenler bordro düzenledikten sonra,(Özellikle büyük şiketlerde) kendi iç hesaplaşmalarında kullanılmak üzere Pusula adı altında belge düzenleyip, gerçek maaşı yazmaktadırlar.(Şu anda derdest olan benim bir davamda aynısı oldu.)

Saygılarımla