Mesajı Okuyun
Old 27-05-2009, 12:25   #5
AV.SEDAT

carbon copy denebilecek kadar benzer, tamamen aynı bir konuda, çok sayıdaki mirasçı ile tek bir sözleşme yaparak işe başlamıştım. Ücret olarak da intikal edecek malvarlığı değerini normal dava değeri kabul ederek baronun tarifesideki ücreti (% olarak) yazmıştık.

Aynı sizin dediğiniz gibi neredeyse ofisimi başka şehire taşımak zorunda kalmıştım bir-iki ay boyunca, malları bul, intikallerini yürüt, vergilerini yatır, (hatta bir iki tanesini yazılı oluru da alarak vekaleten sat), bankaları dolaş vs.vs. uzatmayayım siz de biliyorsunuz yaşamışsınız; neticede gayrimenkullerin emlak vergisi değeri üzerinden, menkullerin ise defter değeri üzerinden hesapladığım ücreti, bankadan çektiğim nakitten düşerek (makbuzunu da kesip) üstünü hepsine iade ettim.

İki tanesi aldıkları parayı az bularak önce açıktan para istediler, reddedince hem şikayet ettiler, hem de dava açtılar; neticede şikayetten birşey çıkmadığı gibi, davayı da kaybettiler.

Ama dediğim gibi benim sözleşmem vardı, sizin açacağınız davada mahkemenin böyle yüklü bir ücret takdir edeceğini sanmam. Yine de mesainizi, günlük şehir dışı yolculuklarınızı, işe sarfettiğiniz çabanın tamamını bir şekilde belgelerseniz çok da fena olmayan bir para alabilirsiniz.