Mesajı Okuyun
Old 24-10-2008, 12:44   #21
Admin

Merhaba,
Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Neden?
İçtihatların kimsenin olmadığı konusundaki görüşünüze katılıyorum. Böyle bir veritabanında içtihat metinlerinin telif hakkı ile korunduğu iddiasında değilim. Ancak böyle bir veritabanı bence FSEK 6/11'de yer alan derleme eser kapsamındadır ve koruma altındadır:

Alıntı:
C -İŞLENMELER VE DERLEMELER:
Madde 6 - Diğer bir eserden istifade suretiyle vücuda getirilipte bu esere nispetle müstakil olmıyan ve aşağıda başlıcaları yazılı fikir ve sanat mahsulleri işlenmedir:

11. (Ek bent: 07/06/1995 - 4110/3 md.) Belli bir maksada göre ve hususi bir plan dahilinde verilerin ve materyallerin seçilip derlenmesi sonucu ortaya çıkan (Ek ibare: 03/03/2001 - 4630/4. md.) ve bir araç ile okunabilir veya diğer biçimdeki veri tabanları (Ancak, burada sağlanan koruma, veri tabanı içinde bulunan verilere materyalin korunması için genişletilemez).

Madde 8 - (Değişik madde: 03/03/2001 - 4630/5. md.)
Bir eserin sahibi onu meydana getirendir.
Bir işlenmenin ve derlemenin sahibi, asıl eser sahibinin hakları mahfuz kalmak şartıyla onu işleyendir.

Dolayısıyla böyle bir veritabanı kopyala yapıştır gibi bir yöntemle işleyenin rızası olmadan çoğaltılamaz.

Örneklerden konuşursak kendimi daha iyi ifade edebilirim: Fıkralar çoğu kez anonimdir, telif hakları ile korunmaz. Ancak siz "en iyi avukat fıkraları" diye bir eser oluşturmuşsanız, bir başkası bu eseri fotokopi ile çoğaltıp, fıkralar kimsenin değildir, telifi de sana ait değil, o zaman ben de satarım diye piyasaya süremez. Materyal telif hakkı ile korunmasa dahi, derlerken yaptığınız işleme emeğiniz korunur.

Dolayısıyla ticari programların içtihatları için de aynı durum geçerlidir diye düşünüyorum. İçindeki materyal (içtihatlar) koruma kapsamında değildir ancak o eserin işlenmesi koruma altındadır ve kopyala/yapıştır gibi bir yöntemle toplu şekilde ve birebir aynısının oluşturulması bence yasal değildir.

Aslında yasallığını bir kenara bırakın bence etik ve hoş da değildir. Biz THS olarak emek verip böyle bir veritabanı oluştursak, 5 yıl sonunda 30.000 içtihata ulaşsak, daha sonra bir başka site teknik programlarla bunların hepsini çekip, "içtihatların telif hakkı yoktur" diye birebir kendi sitesinde yayınlasa hoş görecek miyiz? Başkasının bize yapmasını istemediği birşeyi, -yasallığı bir yana- biz de başkasına yapmamalıyız diye düşünüyorum.

O açıdan böyle bir proje gerçekleşse dahi, ticari programlardan kopyala yapıştır ile toplu içtihat aktarımına izin verilmesi bence uygun değil.