Mesajı Okuyun
Old 26-08-2015, 15:58   #12
ugurtrbrs

Merhabalar,
2012 yılında mezun olduktan sonra hakimlik hevesleri ile sınavlara giren, sonrasında 1.5 yıllık icra müdür yardımcılığı macerasından sonra istifa edip avukatlık stajını başlatan, bürodayken gayet huzurlu ve işini seven fakat adliyeye gittiğinde nefretle dolan stajyer avukat olarak ben de bir şeyler yazmak istedim.
Mesleki anlamda gelişme konusunda kurumsallaşmış bürolara (ki benim gördüğüm kadarıyla sadece yoğun icra işleri olan bürolara kurumsallaşmış denilmekte) başvurmamanızı tavsiye ederim. Bazen maddi açıdan daha cazip tekliflerde bulunabilirler fakat bunun sizi mutlu edeceğini sanmıyorum. (En azından beni mutlu etmezdi.) Şu an çalıştığım büroda icra işleri de var çeşitli davalar da var. Yeri geliyor şehir dışı hacizlere gidiyorum, yeri geliyor ceza mahkemesinin kararına temyiz dilekçesi yazıyorum, yeri geliyor tazminat davası dilekçesi, cevap dilekçesi vs çeşitli işlerle uğraşıyorum. Takdir edersiniz ki tecrübe açısından bu çok önemli. Bir de büroda diğer çalışanların yaşı da önemli bence. Yaş aralıkları çok fazla olmadığı zaman samimiyet ve sohbet daha güzel oluyor ve yaptığınız işten haz alıyorsunuz.
Bir de rahatsız olduğum zamanlar var tabi. Sizin de belirttiğiniz gibi adliye ortamı... İcra müdür yardımcılığı yaptığımı az önce söyledim. Fakat yine de kalemdeki katiplerin, müdürlerin (aralarındaki iyi insanları tenzih ediyorum) değişik tavırlarını, özellikle de kraldan çok kralcı olmalarını anlayamadım.
"Bu da mesleğin kötü tarafı katlanmak zorundayız." demekten başka bir çaremiz yok maalesef...
İnşallah gönlünüzden nasıl geçiyorsa (kendi büronuzda veya sigortalı olarak) o şekilde mutlu mesut bir hayat yaşarsınız, yaşarız...