Mesajı Okuyun
Old 19-08-2015, 16:25   #8
Av.CKaran

Alıntı:
Yazan Av.A.Aksoy
Sayın Üstadlarım;

İlginiz için teşekkür ederim. Endişelerime ortak olup yol göstermeniz beni gerçekten sevindirdi. En azından kuşkularımda haklılık payı olması güzel.

Sizlerin de dediği gibi yalnızca icra ağırlıklı olması mesleki anlamda gelişmemi engelleyecek gibi görünüyor. Elbette bir avukat mutlaka icra bilmeli. Her şey icra olmasa dahi tahsilat çoğunlukla bu yoldan sağlanıyor. Ona diyeceğim yok. Ancak, sırf para kazanayım derken de kendimi on yıl sonra bir AVUKAT'tan ziyade tahsilatta uzman biri olarak görmek istemiyorum. Keza aşağılamak için demiyorum ama para kazanmak için dört yıl hukuk fakültesinde dirsek çürütmeye gerek yok. Lise mezunu olarak bile kalabilirdim.
İşte bu yüzden benim tecrübe ettiklerim zoruma gidiyor. Ben tacir gibi yaşamak istemiyorum. Güzel savunmalar, örnek dilekçeler hazırlamak istiyorum. Hayatım böyle matbu talepler yazdırmakla geçecekse napayım? Vallahi ilallah ettim.
Ha derseniz ki icrada iyi para var vs. Şükür mü edeyim bilemedim ama evet piyasaki stajyer maaşından daha iyi bir ücret alıyorum. Ruhsatla birlikte de maaşımın yine standartları aşacağını biliyorum. Neye yarar?
Bunu utanarak söylüyorum ama afedersiniz ayak işlerini yapacağım diye koştururken Usul Hukuku konusunda köreldiğimi hissettim. Söyleyin bana usul bilmeyen hukukçu mu olur?

Bu böyle uzar gider. Ben en iyisi biraz sakinleşeyim.

Mesleğe hoş geldiniz Sayın Aksoy,
Mesleğimin sonunda biri olarak bunu söylüyorum. Herhangi bir tavsiyem olmayacak. Kim ne dersin hepsi boş. Yaşayarak tecrübe edeceksiniz. İş başvurusunda bulunan yeni mezunlar kendilerini Ally McBeal ya da Erin Brokovich sanıyorlar. Gülümsüyorum. 2-3 sene sonra ayakları yere basmaya başlıyor.Siz de bir kaç sene sonra avukat nedir, ne iş yapar sorularının cevabını kendizi bulacaksınız