Mesajı Okuyun
Old 13-08-2015, 12:28   #1
Av.A.Aksoy

Varsayılan Avukat adayının endişe ve huzursuzlukları

Merhaba; önümüzdeki hafta yasal stajını bitirip ruhsat bekleme aşamasına geçecek bir avukat adayı olarak derdimi paylaşmak istedim.
Halen İstanbul'da çok primli olduğu konuşulan, kurumsal bir hukuk bürosunda çalışıyorum. Buradan evvel de bir kaç tecrübem olmuştu. Bir kaç aydır burada olmama rağmen kendimi çok yorgun ve mutsuz hissediyorum. Daha önceki ofiste iş olmamasından yakınıp kendimi geliştiremiyorum diye üzülüyordum. Burada ise yoğunluk ve çok ağızlılık yıpratıyor. Dosyaların %90'ı icra dosyaları. Haftanın ortalama 3 gününü Çağlayan'da icra dairelerinin tozlu raflarının arasında geçiriyorum. Geriye kalanları da mahkemelere beyan dilekçeleri sunmakla geçiyor. Günlerim talimat takibi, tevzi büroları arasında mekik dokumakla bitiyor. Bense uzun süredir minik bir dilekçe dahi yazamadım. Yoğunluğun ve iş verenlerin arasında öyle boğuldum ki kafam darmadağın, bunun sonucu dikkat dağınıklığı. Hatalar birbirini kovalarken ben saçma sapan kusurlarım için uyarılar almaktan iyice tükendim kalan enerjim de dibe vurdu. Ofiste kaldığım günler İcraPro'dan borçlu tahsilat takibi ve kulağıma yapışan bir telefonla geçiyor. Arada da fotokopi çekiyorum.

Kısaca halimi böyle özetledim. Duygularım ise şu şekilde; ben kimim? Ne yapıyorum? Ben ne okudum? Ben Avukat mıyım? İki kanun maddesini ezberlediği için kendini padişah zanneden icra memurlarının, mahkeme kalemlerinin artistliğine tahammül etmek için mi varım? Hakimler bana 'siz' derken takip elemanları bana 'sen' diyor. Ben hangisindenim? Stajyerlik Avukat olmadığım anlamına m geliyor?
Bunlar bir kısmı.Diğer kısmı ise; Avukat kimdir? Ömrüm bu şekilde çalışmakla mı geçecek? Bir avukat ne yapar? Doğru olan hangisi? Kurumsal büroda yıllarca sigortalı çalışan olmakla Avukatlık mesleği sindirilebilir mi? Neye ne kadar dayanmalıyım? Avukat ne kadar maaş almalı? Avukat ne kadar çalışır? Avukat ne iş yapar? Ne zaman icra ne zaman dava yapmalıyım?
Kalan kısmında ise şu sorular var; Avukat mı kalmalı? Hakim-Savcı mı olmalı? KPSS mi? Özel mi? Akademik kariyer mi? Yoksa ne yapayım koca mı bulayım?

İçim dolu affınıza sığınıyorum. İyi çalışmalar dilerim.