Mesajı Okuyun
Old 09-10-2012, 09:34   #1
Konuk

Varsayılan Çocuklarıma nüfus cüzdanı çıkartma

Sayın yetkili,

1993 yılından beri Avusturalya'da yaşamaktayım. Burada bir Türk vatandaşı ile evliyim ve ondan 2 kızım var.

1993 yılında İstanbul'da bir Irak vatandaşı ile evlenerek Sidney'e geldim.

16 OCAK 1998 tarihinde Avusturalya mahkemesi bu kişi ile olan evliliğimin boşanma kararını kesinleştirdi.Kararda evlilikten olan 18 yaş altı çocukların bulunmadığı da belirtiliyor. Kanunlara göre eşlerin en az 1 yıl farklı adreslerde yaşamaları gerekiyor ki boşanma davası açılabilsin.

28 SUBAT 1998 tarihinde şimdiki eşimle Avusturalya'da resmen evlendim.Türkiye'de nikahımız yok.

30 HAZIRAN 1998'de ilk kızım doğdu (Doğum belgesinde şimdiki eşimle benim isimlerimiz anne ve baba olarak geçiyor)
20 AGUSTOS 2000'deİkinci kızım doğdu(Doğum belgesinde şimdiki eşimle benim isimlerimiz anne ve baba olarak geçiyor)
Oldukça masraflı ve uzun süren davanın ardından ( kişinin adresinin belli olmamasında dolayı)05 MAYIS 2011 tarihinde Türk makamları Irak vatandaşı ile olan nikahın boşanma kararını kesinleştirdi.

Şimdi çocuklarımıza nüfus cüzdanı çıkartmak istiyorum ancak konsolosluktan edindiğim bilgilere göre boşanmadan sonra 300 günlük süre geçmediği için bu mümkün değilmiş. Nüfus işlemlerini nasıl halledebilirim.Çocuklarımız bizim nüfusumuza nasıl geçirilebilinir. Bu konuda bana bir yol gösterebilirseniz çok sevinirim. 5-6 ay sonra Türkiye'ye gelmeyi planlıyorum. Geldiğimizde bu konuda yapabileceğimiz ne olabilir.Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla