Mesajı Okuyun
Old 01-05-2008, 16:18   #1
av_fikret

Varsayılan Kimse kendi aleyhine dava ikame etmediği için kötüniyetli olmakla suçlanabilir mi?

İzalei Şuyuu davası sonucu paylaştırılan 20 parselden 3 parsel hakkında, Tapu Müdürlüğünün Mahkeme ilamına uymadan duruşma tutanağına göre yapmış olduğu yolsuz tescillerin iptali ve karara göre tescillerinin yapılmasını dava ettim.(Ayrıca Tapu Müdürlüğünü şikayetle Asliye ceza Mhk'den görevi kötüye kullandığından ceza almasını sağladım)
Mahkeme kararında ;"..davacının yolsuz tescil neticesi oluşan kayıtların düzeltilmesi için herzaman dava açması mümkün olduğundan ayrıca diğer davalılar adına oluşan müstakil kayıtların iptalini talep edildiği halde davacı M.S.'nin kendi adına müstakil kaydedilen 126 parselin tapu kaydınında yolsuz tescil niteliğinde bulunduğu ancak bu parseldeki kaydın yanlışlığının düzeltilmesinin davacı tarafından talep edilmemesinin iyiniyetle bağdaşmayacağı bu nedenle davacı tapu sicil müdürlüğünün açtığı davanın kabulü ile davacı M.S adına oluşan yolsuz tescilin iptali ile.." gerekçesiyle adıma kayıtlı parselin tapusunu iptal ederek mirasçılar arasında hisseleri mukabilinde paylaştırmıştır.
Şimdi arkadaşlardan soruyorum;
1- Kimse kendi aleyhine dava açmaya zorlanabilir mi?
2- Böyle bir dava açmadığı için kötüniyeli olarak nitelendirilebilirmi?
3- Diğer mirasçılar kendi haklarını talep etmedikleri halde Tapu Müdürlüğü kendi yolsuz tescilini düzeltmek için dava açarsa bu davayı açmakta hukuki yararı varmı?
4-Tapu Müdürlüğünün (veya hazinenin) açtığı ilk dava,davamızla birleştirilmiş ve takipsiz bırakıldığından dolayı açılmamış sayılmışken,2 yıl sonra yine aynı konuda dava açarak dertdestlik itirazımıza rağmen tekrar karar aldırması hukuken mümkünmüdür?
Aynı kararda Tapu müdürlüğünün açtığı ve takipsiz bıraktığı dava açılmamış sayılırken,aynı konuda aynı davayı 2 yıl sonra açıp birleştirerek aynı ilamda karar çıkartması mümkünmüdür?
İlgilenen ve bu konuda aydınlatmak isteyen arkadaşlara şimdiden teşekkürler..