Mesajı Okuyun
Old 05-05-2007, 15:36   #5
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Manevi tazminat miktarı direkt müddeabihin değerini etkilediğinden harca tabii olduğu kesin bence. Manevi tazminat miktarını tayin ederken karşı tarafın maddi gücü yanında müvekkilnizin de maddi gücü önemli. Uygulamada zengin insanların üzüntülerinin daha fazla parayla telafi edilebileceği düşüncesinden kaynaklanmakta olsa gerek. Maddi tazminat konusunda meslektaşımın verdiği bilgiye katılıyorum. maddi tazminatın sonradan ıslah yoluyla miktarının artması mümkün iken manevi tazminatın miktarı arttırılamıyor biliyorsunuz. Sorun dava masrafı ise maddi tazminat davası açarken manevi tazminata ilişkin yasal hakların saklı tutulabilmesine bence bir engel yok.

Ceza dosyasından doktorun kusurlu bulunması tazminat davasının kazanılması ihtimalini yükseltecektir. Yine bendeki dosyalar arasından yaptığım istatistiklerde istenen manevi tazminatın yaklaşık yarısının hükme bağlandığını gördüm. Müvekkilinize bunu da hatırlatın. Müvekkilinizin durumuna göre adli yardım talebinde bulunmakta da bir seçenektir.