Mesajı Okuyun
Old 17-11-2006, 14:34   #4
turbo

Merhaba,
Bence hukuk fakültesinde 1. ve 3. sınıflar birer dönüm noktalarıdır.
1. sınıfta "ben buraya nereden düştüm, burası kim,ben neresiyim" sorularının cevabı aranır ve haliyle bulunamaz.
2. sınıfta hukukun temel mantığını anlatan dersler karşısına çıkar insanın, borçlar genel ve ceza genel hükümler gibi. Oldukça kafa karıştırıcı ve yorucudur.
3. sınıf, ayrı bir dönüm noktasıdır. artık teori, biraz daha ikinci plana düşer ve pratik önem kazanır. Kişi burada, "evet zor, ve yapabiliyorum, anlayabiliyorum" cümlelerini kurar.
4. sınıf, artık yolun sonu gelmiş sayılır ve fakültede artık en kıdemli hale gelmişsinizdir ve artık hukuktan başka iş tanımazsınız.
Benim fakültedeki izlenimlerim bunlardı. Hukuk fakültesinin kolay olmadığını herkes bilir. Özellikle yaptığınız, ileride yapmayı düşündüğünüz yada yapmaya henüz karar veremediğiniz iş-meslek ne olursa olsun, hukuk öğreniminde temel disiplin ve yenilikleri gözden kaçırmamaktır.
Sayın İlhan, nacizane tavsiyem, bu yaz tatilinde hukukla ilgilenen her meslekten insanla temasa geçmen ve ondan sonra karar vermendir. Ben fakülteye savcı olmak için girdim, sonra hakimlik sınavına hazırlanırken, Avukatlık Stajına da başladım. Avukatlık stajı benim için oldukça faydalı oldu, şöyleki avukatlığın hakimliğe göre bana daha uygun olduğuna karar verdim ve halen avukatlık yapmaktayım. Elbette ki, hemen hemen her fakülte mezunu, gerek okulda gerekse mezuniyet sonrasında bir boşluğun içine düşüyor. İşin pratiğine girmeden karar vermek bence doğru sayılmaz. O yüzden sabırlı olmak ve disiplinli çalışmaya ara vermemek önemli.