Mesajı Okuyun
Old 25-11-2008, 15:27   #1
avukat zeynep

Varsayılan Acİl!!!! Kooperatİf Genel Kurul Karari İptalİ

Merhabalar,
35 üyeli bir yapı kooperatifi var. Kısa bir zaman önce, 5-6 pay dışında tüm payları bir şirketin çevresindeki insanlar(şirketin yön. Kur.bşk. , akrabaları ve çalışanları) devralıyor. Olağanüstü genel kurul yaparak kendi yönetim kurullarını oluşturuyorlar. Genel kurul anasözleşmeye aykırı olarak koop.merkezinde değil, şirket merkezinde yapılıyor. Yeni yönetim kurulu daha sonra kooperatifin merkezini , şirket merkezine taşıyor. Şu anda şirketin yönetim kurulu başkanı , kooperatifin de yönetim kurulu başkanı.
Genel kurulda kooperatife ait gayrımenkulün gerekli görülürse (!) satışı kararı alınıyor.
Ve satışı içinde yönetim kurulu tam yetki alıyor. Ayrıca bir yandan satış için yetki verilirken , bir yandan da yaklaşık g.menkulun etrafının çevrilmesi, içindeki molozların atılması vb. için yaklaşık 180.000 $ rakam biçilip bu işlerin yapılması için de yönetim kuruluna yetki veriliyor.
İlk karara 3 müvekkil , diğer karara ise sadece bir müvekkil itiraz ediyor. Müvekkiller(diğer kooperatif ortakları) şirket yetkili ve yakınlarının kooperatif paylarını devralmaktakı amacının g.menkulün şirkete devrini sağlamak olduğunu (şirketin iştigal konusu g.menkuller) yani kooperatife üye olma amacında muvazaa olduğunu söylüyorlar. Ayrıca ödeyemeyecekleri yüklü aidatlar isteyerek, kendilerini kooperatif hisselerini satmak için zorlamaya çalıştıklarını söylüyorlar.
1- Bu muvazaa ile ilgili ne yapabilirim? Burada genel kurul kararlarının iptali mi, yoksa genel kurul toplantısının geçersizliği mi (kooperatif merkezinde yapılmaması nedeniyle) söz konusudur? Sonradan kooperatif merkezinin şirket merkezine alınmış olması, ana sözleşmeye aykırılığı uygun hale getirir mi?
2- Genel kurul kararının iptali için dört müvekkilin davası tek davada açılabilir mi? Yani dava arkadaşlığı var mıdır?
3- Açarken gayrımenkulün değerine göre mi harç belirlenir , yoksa genel kurul kararının iptali talebi maktu harca mı tabi ?

4- Davayı kaybedersek maktu vekalet ücreti mi öderiz?
Vekaletnameyi dün aldım ve 1 aylık iptal davası açma süres birkaç güne kadar dolacak . Konu ile ilgil bilgisi olan arkadaşlar cevap verirlerse çok memnun olurum. Saygılar..