Mesajı Okuyun
Old 13-05-2010, 10:09   #21
mantis

Neşeli

... Oysa bir erkeğe erkek demek hiçbir ses tonuyla, hiçbir beden diliyle, hiç hakaret oluşturmaz. Hatta bir kadına da erkek demek hakaret oluşturmaz. "Erkek gibi kadın" genel kabulde iltifattır bile.

"Bu kadın" demek de, en çok "bu erkek" demek kadar hakarettir.

Ancak bu dosyanın neden bir davaya dönüştüğü konusunu da tartışmalıyız. "Kamerayı alın bu bayanın elinden" denmiş olsaydı, cümlenin dava konusu edilmeyeceği konusunda sanırım hemfikiriz. Salt suçun maddi ve manevi unsurlarından yola çıkarsak elbette hukuki bir tartışma yapmış oluruz, ama hukukun yaşayan, "topluma değen" yanını biraz ıskalarız. Savcılık makamı neden esas hakkında mütalaasında beraat istiyor? Savcılık makamı neden soruşturma safhasında takipsizlik kararı vermiyor? Aşağıdaki satırları konuyla ilgisiz olarak değerlendirebilir, bakışımı marjinal bulabilirsiniz. Yalnızca bir dakikalığına da olsa bu konuyu düşünmenizi içtenlikle rica ediyorum.

Ön bilgi, Ankara'da yaşayan 31,5 yaşında bir kadınım.

Ne yazıktır ki, içinde yaşıyoruz:

Lise dönemlerimdeyken (90'lar) "kadın" sözcüğü henüz kaba, nezaketsiz, saygısız vb. bir takım sıfatlar taşımıyordu. "bayan" sözcüğünü yalnızca iki gruptan duyardım:
1. Otobüs muavinleri: "paranızın üstünü alın bayan - biletini al bayan"
2. Yolda belde laf atmaya, sarkıntılık etmeye çalışan kişiler: "tanışabilir miyiz bağyan - birlikte yürüyelim mi bağyan"

Sonra ne oldu da, bir kadına bayan demek kibar, kadın demek ise kaba addedilir oldu?

İnsan iki cinsiyete ayrılır, kadın ve erkek. Daha bilimsel bir konuşma içindeysek şöyle de diyebiliriz, homo sapiens sapienste iki cinsiyet vardır dişi ve erkek.
Gittikçe daha çok yerleşen gündelik kullanımda ise bu kadın ve erkek ayrımı, kafalarımızda bir takım engeller barındırdığımızdan kız ve kadın olarak da kendi içinde ikiye ayrılıyor; zira erkek çocuğa oğlan deme zarureti yok. Ama bir dakika; kadın'ı kadın ve kız olarak ayırmak saçma oluyor. O halde "bayan"ı ayıralım. Yaygın olarak, evlenmemiş "bayan"a kadın demek kabalıktır, saygısızlık sayılır.
O halde, bu yönüyle kız-kadın ayrımına girmekten kaçınmak için bayan demek 18. yy. doğumlu bir Amerikan geleneği olan political corectness/politik doğruluk gereğidir. (bağlantı)

Çok dağıtıp konuyu gasbetmek de istemiyorum, özetle diyorum ki; toplumun gittikçe muhafazakarlaşıyor oluşu dilimize de yansıyor. Erkek egemen, ataerkil, seksist ve muhafazakar bir toplumuz. Kabul. Olanı kabul etmemeyi ideali düşleyenlere bırakıyorum. Hukuki mesele ve tartışmaların içine sızmalarına, hele suç teşkil etme ihtimallerine ise en açık ifadesiyle "öfkeleniyorum".

Sayın Mehmet Saim Dikici'nin yukarıdaki açıklamalarına kelimesi kelimesine katıldığım için suçun oluşup oluşamdığı konusunda ekleme yapmıyorum.

Şimdi bu cümleyi okudunuz ve "Aman! Allah aşkına yap!" dediniz. Dediniz dediniz duydum. "Sen kimsin ki, yorum yapsan ne yapmasan ne!" diye düşünmüş olmalısınız. Hakarettir bu resmen!