Mesajı Okuyun
Old 19-04-2012, 09:32   #2
kezzy

Alıntı:
Yazan Konuk
YETKİSİZ KİŞİYE İCRA VE BOŞANMA DÖNEMİ

Temmuz 2011 yılında evlendim.Eşimin babası Eylül 2010 yılında vefat etti.Reddi miras yapmadılar ve babasına ait banka borçları çıktı.Mirasçılar eşim,erkek kardeşi ve annesidir.Annesine ait babasından kalan evde eşimin kardeşi ile ikamet etmektedirler.
Ancak evlenirken herhangi bir borcun kalmadığını,tüm borcun babasından kalan emekli maaşına bağlandığı bilgisini aldım.
2012 nisan ayında eşimle beraber ikamet ettiğimiz eve babasından dolayı icra geldi,icra eşim tarafından süre istenilerek durduruldu.
Eşimin babasına ait bir ev mevcutken,annesinin eşyaları mevcutken icranın benim evime gelmesinin hukuksal yanlışlık olduğu kanaatindeyim.
Evlenirken tüm ev eşyaları tarafımdan alınmış olup,haksız yere icra sebebi ile boşanma düşüncesindeyim.
Şu durumda evi ve eşyaları boşaltmam cezai yaptırım getirirmi?Saygılarımla

Sayın katılımcı;
Eşinizde babasının mirasçısıdır, reddi miras yapılmamış ise mirasçılar hak ve alacaklarında olduğu gibi murisin borçlarından da sorumlu olurlar. Dolayısıyla mirasçılar için yapılan bir icra takibi mevcut ise ve bu icra takibi kesinleşmiş ise eşiniz ile birlikte yaşadığınız evde haciz işleminin yapılması hukuka aykırılık teşkil etmemektedir.

Eşyalar haczedilerek yeddiemin olarak tarafınıza teslim edilmiş ise eşyaların tarafınızdan teslim edilmesi istendiğinde teslim etmez iseniz yada adres değişikliği bildirilmez ise Yeddieminliği suistimal suçu oluşabilir. Ancak daha sağlıklı cevap verebilmek için dosyanın incelenmesi gerekmektedir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla