Mesajı Okuyun
Old 17-03-2009, 18:18   #2
Engin Özoğul

Sayın Av.Selim Balku

BİR... Mevsimlik işlerde, iş sözleşmesinin yürürlükte olduğu dönem ve askıya alındığı dönem olmak üzere iki ayrı dönem bulunmaktadır. İş sözleşmesinin yürürlükte olduğu dönemde işçi iş görme edimini yerine getirir; işveren ise ücreti öder. Askı dönemlerinde ise işçi iş görme edimini yerine getirmez; işveren ise ücret ödemez. Sözleşmenin askıda olduğu dönemlerde iş sözleşmesi feshedilmiş sayılmaz. Ancak askı dönemi sona erdiğinde yani mevsimlik iş döneminin başladığı tarihte işçinin işe çağrılmaması iş sözleşmesinin feshi olarak kabul edilmektedir. Yargıtay'ın bu yönde kararları var. Dolayısıyla somut olayda her yıl Mart ayında işe çağrılan işçilerin bu yıl çağrılmamış olmaları iş sözleşmesinin feshi olarak kabul edilebilir. Edilebilir diyorum çünkü Yargıtay'ın bu konuda bir kararını biliyorum ki bu kararda işçinin ancak üç dönem çağrılmadığı takdirde iş sözleşmesinin feshedilmiş sayılacağı kabul edilmişti. Bu kararı dayanak göstererek dört işe iade davası kazanmıştık. Ama Yargıtay incelemesi daha bitmedi.

İKİ... Fesih tarihi askı döneminin bittiği tarihtir. Yani mart ayı başıdır. Ancak kıdem tazminatı hesaplanırken ekim ayındaki ücret dikkate alınır.

ÜÇ... Ödenmeyen hangi tür alacak varsa bunu talep edebilirsiniz. Bu konuda bir sıkıntı yok. Bir tek Yargıtay içtihadına göre yıllık izin ücreti talep edilemiyor. Bu konuda farklı bir görüşüm var ama uzun olduğu için buraya yazmıyorum. Forumda mevcut.

DÖRT... Mevsimlik iş yılın belirli dönemlerinde olacağı gibi esasında faaliyet tüm yıl devam etmekle birlikte belli zamanlarda da yoğunlaşabilir. Ayın belirli dönemlerinde çalışma olmaması işin mevsimlik iş olma niteliğini etkilemiyor düşüncesindeyim. Sonuçta olayınızda yazılı çağrı üzerine çalışma sözleşmesi bulunmadığından ücretlerin günlük ödenmiş olmasının sonuca etkili olmadığı görüşündeyim. Dolayısılya tam ve belirsiz süreli bir iş sözleşmesi mevcut. Fazla çalışma yapılmış olması ilişkinin tam süreli olduğunu ortaya koyuyor. Ne tür bir sıkıntıyla karşılaşabileceğinizi düşünüyorsunuz? Somutlaştırırsanız onun üzerinden gidebiliriz.

Saygılarımla