Mesajı Okuyun
Old 18-06-2007, 13:55   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Peki size örnekle başka bir soru. Dosyanız ihtiyati haciz aşamasında yahut normal takibe geçtiniz ancak tebligat bila. X şahsı gelerek dosyaya beyanda bulunuyor, bu borcu ben ödeyeceğim (mesela asıl borçlu da kendisi ama takipte A görünüyor, böyle olmak zorunda da değil) diyor.

X 'e icra kefili olmak istediği beyanından ötürü 4-5 örnek icra emri tebliğ ediyoruz. X söz alarak icra emrini tebellüğ ettiğini, lehine işleyecek sürelerden feragat ettiğini beyanla icra emrinin kesinleştirilmesini istiyor. Kesinleştirmeden sonra (A , yani ödeme emrinde yazılı borçlu hala yok, kayıp vb.) kefil X söz alarak, ödeme taahhüdünde bulunuyor, dosya borcu net olarak hesaplanıyor, beyanlar, kabuller, ihtaratlar zapta geçiyor.

Şimdi A hakkında kesinleşmemiş,ancak X hakkında kesinleşmiş bir takip söz konusu. (Size göre her ikisi hakkında da kesinleşmemiş)

Benim yukarıdaki mesajınızdan anladığım, A hakkında dosya kesinleştirilinceye dek X hakkındaki kefaletin de kesinleşmeyeceği yönündeydi.

Siz böyle durumlarda kefile 4-5 örnek tebliğe çıkarılamaz diyorsunuz. Ben uygulamada böyle bir itirazla kaşılaşmadım..? Dayandığınız bir içtihat veya uygulamaya dair bağlayıcı olabilecek bir örnek var mı?

Saygılarımla...