Mesajı Okuyun
Old 11-04-2007, 12:12   #2
av.semire nergiz

Söylediklerinizin tamamına katılıyorum ve bir hukukçu olmadığınız halde bu konuya eğilmenizi de takdire şayan buluyorum.Mahkemelerde yaptığım savunmayı belirttiğiniz hususların tamamına dayandırıyorum. Elektrik hırsızlığı dosyalarında vatandaş aleyhine çok ciddi hak ihlalleri yaşanabilmektedir. Düşünün; 1.tutanak mümzisi şikayetçi şirkete ait ve mahkemede tanık sıfatıyla dinlendiğinde tutanağının doğruluğunu red etmesinin mümkünatı var mı ? Ozaman mahkemeler hiç bir şekilde bu şahısları çağırmasın sadece tutanakla karar versinler aksi takdirde yargılama şekli olmaktan öteye gidememektedir. 2.Tedaş personeli Kaçak tespiti yapıyor ve fakat var olduğunu iddia ettiği kaçak düzeneğini olduğu gibi bırakıyor.Bu durumda ya kaçak yoktur veya kaçak varsa bilinçli olarak kaçak kullanımın devamını sağlamaktadır..Zira yargılama aşamasında 10.ytl hesaplanan şirket zararını tedaş 1000.ytl olarak zaten tutanağa bağlıyor ve tahsil ediyor.Tedaş Tekel olma konumunu kötüye kullanmakta ve aslında bu hareket tarzıyla rant elde etmektedir.Bu açıdan değerlendirildiğinde tedaşın vatandaşın kendilerine ödeme yaptığı dosyalarda müdahil olma hakkının kalmadığını düşünüyorum bu yönde mahkemelerde talepte bulunmak lazım zira tedaşın bir hak kaybı yoktur bilakis kar ettiği çok açıktır. 3.Harici faz tespiti üzerine düzenlenen kaçak kullanım tutanağının da hiç bir gerekçesi olamaz ve hükme esas alınamaz.Zira tek başına harici faz varlığı kaçak kullanıldığı anlamına gelmez.Bu hattın aktif olarak kullanıldığının da o an için tespit etmet gerekir.Hangimiz ev değiştirdiğimizde duvarların içerisinde mevcut bir harici fazın olup olmadığını merak ediyoruz. 4.Abonenin bazı aylarda düşük elektrik tüketmesi aleyhine delil olarak kabul edilmektedir.Bazı aylarda neden düşük bazı aylarda neden fazla tüketim sözkonusu olduğu kadar abes bir suçlama olabilir mi? Ben tasarrufa önem veririm çamaşırımı bulaşığımı elimle yıkarım demek suç mu ? Ülkenin enerji tasarrufu özendirilmesi politakası nerede kaldı ? Tedaş mutlu olsun diye çok mu elektrik tüketmek lazım. Uygulamadan çok net anlaşıldığı üzere elektrik hırsızlığı dosyalarında ciddi bir hukuki gayret göstermek gerekir.Gerçek suçluyu elbette ki cezalandırmak lazım ama tedaşın yargı gücünü arkasına alıp vatandaşı mağdur etmesine de izin vermemek lazım.Vatandaşın beyanına karşı tedaşın beyanını üstün tutmamak lazım.