Mesajı Okuyun
Old 20-12-2017, 10:20   #1
Av. Sibel KILIÇ

Varsayılan Eski malikle yapılan kira kontratı ve peşin ödeme yeni maliki bağlar mı

Sayın meslektaşlarım iyi günler diliyorum.
Müvekkilim yeni bir daire satın almış. İçinde bulunan kiracıya ihtarname çekilerek yeni malik kendini tanıtmış ve kiraları ödemesi için gerekli hesap numarasını bildirmiş. Ancak kiralar ödenmeyince tahliye istemli icra takibi yaptım ve dosyada itiraz olmayınca 2 ay sonra icra mahkemesinde tahliye davası açtım. Ben davayı açtıktan 10 gün sonra, icra dairesi müdürü dosyada itiraz olduğu gerekçesiyle tensip hazırlamış ve takibi durdurmuş. Sorun şu ki müdür itiraz yapıldıktan 2 ay sonra tensibi hazırlamış ve itiraz ben davayı açtıktan sonra dosyaya girmiş. İtiraz süresinde gözüküyor ama dosyaya girmediği için sadece tahliye davası açmış idim. Davam itiraz olduğu gerekçesiyle reddedildi. İtiraz da şuymuş:Kiracı eski malikle 8 yıllık kontrat yapmış ve toplu ödemede bulunmuş. Ancak bu tapuya şerh edilmemiş ve müvekkilin haberi de bu zamana kadar olmamış. Kiracının eski malike yaptığı 8 yıllık kira ödemesi yeni maliki bağlar mı acaba? Ona göre itirazın iptali davası açarak tahliye davası açmayı düşünüyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.