Mesajı Okuyun
Old 18-11-2013, 12:58   #13
alper olgun

Alıntı:
Yazan manolimato_06
itiraz yolu açık olan hagb kararına karşı itiraz yoluna başvurulmamış ve bu karar kesinleşmiştir. ( a sulh ceza mah.)
Ardından denetim süresi içerisinde işlenen aynı suçtan dolayı yargılama yapılmış ve sanığın hapis cezası ile cezalandırılmasına, a sulh ceza mah. tarafından verilen hagb kararının aynen infazına karar verilmiştir. (b sulh ceza mah.) Karar temyiz edilmiş olup, yargıtaydadır.

a sulh ceza mahkemesince verilen hagb kararına konu suç şikayete tabidir.

Şikayetten vazgeçme karar kesinleşinceye kadar mümkün olduğuna göre a sulh ceza mahkemesi kararında suçtan zarar gören kişilerin şu anda (b sulh ceza mah. kararı temyiz incelemesinde iken) şikayetten vazgeçmeleri sonuca etki eder mi?

Bir hırsızlık dosyasında müştekinin zararını giderdik ve şikayetini geri aldı. Ancak bunu yaptığımızda Mahkeme kararını vermiş ve dosya Yargıtayda idi. Usulen yaptığım işlem ise, müştekinin el yazılı şikayetten vazgeçtiğine ve zararlarının giderildiğine dair beyanını kararı veren Mahkeme hakiminin önünde imzalatıp, ek temyiz yapmaktı. Benim amacım cezayı yarı oranında azaltmaktı. Sizin olaya baktığımda da benzer bir durum görüyorum. Benim dosyam hala Yargıtay'da ancak, yaptığım araştırmada sizin de dediğiniz gibi karar kesinleşinceye kadar Şikayetten vazgeçilebilir. Sonuç olarak, şikayetten vazgeçme olduğu için davaların Yargıtay aşamasında düşürüleceği kanaatindeyim.