Mesajı Okuyun
Old 24-07-2013, 11:54   #9
Av.Ufuk Bozoğlu

Mutlu Beddua değerlendirmesine bir örnek :)))

2.Ceza Dairesi
Esas: 2003/13645
Karar: 2003/14978
Karar Tarihi: 17.11.2003

Dava: Sövme suçundan sanık ____'ın yapılan yargılaması sonucunda; mahkumiyetine dair Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesinden verilen 27.09.2001 tarihli hükmün Yargıtayca incelenmesi davacı tarafından istenmekle ve dosya C. Başsavcılığının 10.05.2002 tarihli tebliğnamesiyle dairemize gelmekle yapılan inceleme sonunda gereği düşünüldü.

Karar: Dosya içeriğine göre sair temyiz itirazları yerinde görülmemiştir. Ancak;

1. Uygulanan maddedeki temel ağır para cezasının azami haddinin suç tarihi itibariyle 4806 sayılı kanun ile değişik 30. maddesi gereğince 142.365.000 lira olduğu gözetilmeden 150.000.000 lira olarak fazla tayini,

2. Şahsi davacının sarfettiği "inşallah bu benzinlikte kalp krizi geçirirsiniz ve bir eczane bulamayıp ölürsünüz" şeklindeki sözlerin sövme olmayıp beddua olduğu ve bu şekilde eylemin sanık yararına TCK'nun 485/1. maddesinin uygulanması gerektiği dikkate alınmadan tayin olunan cezanın aynı kanunun 485/2. maddesi ile ıskatına karar verilmesi,

Sonuç: Bozmayı gerektirmiş, davacı vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükmün bu sebepten dolayı istem gibi BOZULMASINA, 17.11.2003 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Somut olayınızın gelişiminde "Cehenneme git" sözü de yukarıdaki örnekten çok da farklı gelmedi bana.

Alıntı:
Yazan Gemici
"böyle savunma mı olur, bu savunmayı yapan avukatın Allah belasını versin" hakarettir benim düşünceme göre, çünkü avukatın yaptığı savunma ve o savunmayı yapan avukat küçük düşürülmektedir bu sözle.

Katılıyorum.

Saygılarımla