Mesajı Okuyun
Old 29-10-2006, 23:54   #3
Tiocfaidh

Korumanın 3. kişilere karşı neden ileri sürülemediğini pek anlayamadım, sayın Nephilis. Aile konutunu satın almak isteyen 3. kişilerin iyiniyetli olma ihtimali var olduğu sürece bu koruma da vardır, yanılıyor muyum? 4. kişi olarak adlandırdığınız kişinin iyiniyeti neyi bilip bilmediğine göre tayin edilecektir? Kendisinden bir önceki malikin mülkiyeti devir ehliyetinin var olup olmadığını mı, yoksa ondan önceki tüm maliklerin mi? Siz satın aldığınız bir gayrimenkulün sizden önce sahibi olan tüm maliklerinin devir ehliyeti olup olmadığını araştırıyor musunuz? Ben hiç rastlamadım, ama bu araştırmayı yapan 'süper iyi niyetli' 4. kişiler varsa ve yaptıkları araştırma sonucu taşınmazı satın alıyorlarsa, bence satın aldıkları taşınmaz analarının ak sütü gibi helaldir. Vel hasılı; taşınmazını satın almak istediğiniz kişinin, taşınmazı devir yetkisine sahip meşru bir malik olduğunu araştırıp, öğrendiğiniz anda iyiniyetlisinizdir ve hukuken 3. kişi sayılırsınız.

Bence kanunun lafzı iyiniyetli tüm 3. kişileri korumak yönündedir ve 3. kişi kavramı sizin 4. kişi olarak belirttiğiniz kişileri de kapsar. Emin değilim ancak belki de iyiniyetli 4. kişinin korunmasını daha önce hiç duymadığım için bu kurumu anlamakta güçlük çekiyorumdur.

Saygılar