Mesajı Okuyun
Old 20-07-2007, 22:57   #9
tozbek

Özellikle son yıllarda yapılan şehirleşme görüntülü büyük ve toplu inşaatlarla birlikte "parsel yönetimi" tabiri ile sıkca karşılaşmaktayız. Oysa kat mülkiyeti kanunumuz tek parsel üzerinde kurulu ana yapı ile ilgili düzenlemelere yer vermiştir. Somut olayda 3 ayrı parsel üzerine kurulu 3 ayrı yapı, en başından beri tek parselde kurulu gibi düşünülerek yönetim oluşturulmuş ve senelerden beri yönetim bu şekilde sürdürülmüştür. Taşınmazdan daire satın alan yeni bağımsız bölüm maliki bu durumun farkına varmıştır ve kendi ana taşınmazında yönetim oluşturmak ve kurulu yönetimi tanımamak istemektedir. Diğer yanda yakın tarihte yapılan kat malikleri kurulunda yeni bütçe kabul edilmiş, aidatlar belirlenmiş ve eskiden beri sürdüğü şekliyle ödemelerin yapılması istenilmektedir. BU DURUM KARŞISINDA :
yeni malik, 3 ayrı parselde kurulu 3 ayrı ana taşınmaz kat malikleri tarafından (tek parselde kurulu oldukları düşüncesiyle ve bilinçsiz olarak)seçilen yönetimin yasal olmadığı düşüncesiyle itiraz edecektir ve ödemelerini yapmayacaktır.
Kendi parsellerinde kurulu ana taşınmazda 24 bağımsız bölüm vardır. Malikleriyle görüşerek kendi yönetimlerini kuracaklardır.
Her hangi bir dava yoluna gitmeksizin diğer yönetime karşı pasif bir yol izleyecekler, ancak diğer yönetim icra takibi yoluna başvurduğunda itiraz yoluyla haklılıklarını ileri süreceklerdir.
Sayın arkadaşlarım. takip edilecek bu yol sizce de uygunmudur? Yoksa dava açmalarımı gerekecektir?
Dava açtıkları takdirde yöneticinin husumet ehliyeti var mıdır? Yoksa dava tüm diğer ana taşınmazların kat malikleri aleyhinde mi açılacaktır.
DÜŞÜNCE VE TECRÜBELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIRSANIZ MÜTEŞEKKİR OLURUM. Şimdiden teşekkürler ve saygılarımla.