Mesajı Okuyun
Old 13-12-2006, 19:05   #14
Av.Suat Ergin

BASIN AÇIKLAMASI

09.10.2006

1136 sayılı Avukatlık Yasası'nın değişik 76.maddesi hükmüne göre Barolar; "Avukatlık mesleğini geliştirmekle, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleriyle olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamakla; meslek düzenini, ahlakını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmakla ve korumakla, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamakla" görevli ve yükümlüdürler.

Bu görev ve yükümlülüklerin yerine getirilmesinde Yönetim Kurulu'nun referansı, ilkel ve sağlıksız bir duygu olan "intikam" değil, hukuk devleti, insan hakları ve demokrasidir.

Bu bağlamda, Yönetim Kurulumuz, Sayın Ahmet Soylu hakkında karar verirken, kendisine yabancı bir duygu olan "intikam" duygusu ile değil, hukukun çizdiği sınırlar içinde hareket etmiştir.

O nedenle, "Sabah Gazetesi"nin 09 Ekim 2006 tarihli nüshasının "Ankara" sayfasında yer alan "Baro'nun İntikamı!" başlığından Baro olarak duyduğumuz rahatsızlığın tüm kamuoyu ve Avukat meslektaşlarımız tarafından bilinmesini rica eder, bu başlığı şiddetle reddettiğimizi ve kınadığımızı bildiririz.

Saygılarımızla.

Ankara Barosu Yönetim Kurulu

http://www.ankarabarosu.org.tr/Pg_ht...l&Dat aID=941