Mesajı Okuyun
Old 18-07-2009, 18:13   #28
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bence, feminizm gibi sonu -izm ile biten konularda salt doğaçlama mesajların faydadan çok zarar getireceği açııktır. Ben kendi adıma sizin ve Sayın Işıl Hanımın yazdıklarınızdan zevk aldım, bilgilendim.

Teşekkür ederim.

Sayın Mehmet Saim Dikici,

Size katılıyorum ve ben de Sayın Işıl Hanım'ın eklediği bilgilerden yararlandım gerçekten. -izm ler söz konusu olduğunda radikalleşmenin geleceği düşünülür ve insanlar mesafeli yaklaşırlar. Özellikle Feminizm kavramı hakkında son derece olumsuz bir bakış olmasının sebebi sadece kavramdan değil kavramın belki de geniş olarak ele alınmamasından kaynaklanıyor. Bir de tabii her savunan kendi bakış açısını yansıttığı ve Feminist kadınlara ilişkin oluşturulmuş kalıp yargılar da sanırım bunda etken. Radikalleri Feminist olarak gören toplum kadın hakları savunucularına direkt olarak gardını alıyor da olabilir.. Bunlar hep bireysel saptamalardır.

İleriki mesajlarda olabildiğince farklı feminist teorilerin savunuları kısaca açıklayarak bugün miadını doldurmuş olanları da (kendi bakışıma göre) gerekçeleri ile tartışırsak bugünkü feminist anlayışın nelere odaklanması gerektiğini de tartışabileceğimizi düşünüyorum.

Feminist akımlarda genel olarak iki düzeyden bahsedilse de bugün üçüncü dalga feminizmden bahsediliyor. Feminizm kavramı yabancı kaynaklara baktığımızda bugün kendi etiğini, kendi liderlik türünü, kendi kurallarını ve hatta kendi terapi tekniğini üretmiştir. Elbette bunlar teoridir ama teorisiz bir uygulama eksiktir..Bir ayağı sakat, bir gözü kör, temelsiz bir binaya benzer.. Yine benim görüşüm.. Tam tersi ise yani uygulamasız bir teori ise toplumdan dayanaklarını alamadığında havada kalmaya mahkumdur. Biz burada olabildiğince ikisini bir götürmeye çalışalım dilerseniz...

Saygılarımla..