Mesajı Okuyun
Old 26-02-2007, 12:56   #1
Av.Fehmile Danış

Varsayılan gayrimenkul satış vaadi ile vaadedilen gayrimenkulün teslimi

Merhabalar,benim içinden çıkamadığım sorun şu.
Müvekkilimle bir müteahhit arasında yapılmış "gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi,ayrıca kat karşılığı inşaat sözleşmesi" bulunmaktadır.Müteahhitin yeni yapacağı ve bir dairesini müvekkilime vermeyi vaddettiği bina,eski bir binanın yıkılarak yerine yenisini yapılması şeklindedir.Ve tapu kayıtlarında halen eski bina haliyle kat mülkiyetleri mevcuttur.Benim müvekkilin bu eski binada bir dairesi bulunmaktaydı.Bu eski yıkılan binadaki dairesine karşılık,yeni inşa edilen binadaki daire kendisine müteahhit tarafından vaadedilmişti. Fakat,müteahhit yeni inşa ettiği bina tamamlanmak üzere olduğu halde,henüz "cins tashihi" denilen işlemi yaptırmamıştır.Bu nedenle gayrimenkul satış vaadi sözleşmesini tapuya şerh ettiremedim. Müteahhitin,müvekkilime vermeyi vaadettiği bu daireyi başkasına sattığını,yakında inşaat biteceğinden anahtarı da başkasına teslim edeceğini haricen öğrendik.Müteahhitin müvekkilime vaaddettiği daire,ön cephede buunmakta,vaad ettiği daire yerine vermeyi düşündüğü daire de arka cephede bulunmaktadır.Müvekkil bu durumu kabul etmeyip,dava açmamızı istedi.
Biz de ihtiyati tedbir talepli,"gayrimenkul satış vaadi sözleşmesine" dayanarak vaadedilen dairenin müvekkile teslimini talep eden bir dava açtık.Bu davada,sözkonusu dairenin davamız bitinceye kadar,üçüncü kişilere satılmaması,devredilmemesi,teslim edilmemesi yönünde ihtiyati tedbir kararı aldırıp,davalı tarafa tebliğ ettirdik. Tescili özellikle talep etmememizin nedeni,bunun uzun sürceği ve müvekkilin mağdur olacağı düşüncesiydi.
Son yapılan duruşmada karar beklerken,hakime hanım bu haliyle dosyanın eksik olduğunu;yeni inşa edilen binada kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulup kurulmadığı konusunda beyanda bulunmam için süre verdi. Müvekkilimin mağdur olmaması için,bu konuda emsal karar alan ya da uygulamayı bilen meslektaşlarımdan,ne yapmam gerektiği konusunda fikirlerini bildirmelerini rica ediyorum.Bütün meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum.Saygılar.