Mesajı Okuyun
Old 11-04-2006, 15:34   #1
nejan

Varsayılan istifa etmiş vekile kararda vekillik ücreti!

Çok değerli meslektaşlarım,
Bir davamda karşı taraf vekili meslektaşımız dava devam ederken(İkinci celse) vekillikten istifa etmişti. Dava sonunda kararda kendisine vekillik ücretine hükmedilmiş.
Vekillikten çekilme halinde avukatlık ücretine
hükmedilemeyeceğini düşünüyorum,biliyorum. Mahkeme ise
Avukatlık Asgari Üc.Tarifesi Genel Hükümler m5 e göre buna hükmedileceği konusunda ısrar ediyor.

(AAÜT m5- Hangi aşamada olursa olsun, dava ve icra takibini kabul eden avukat, tarife hükümleri ile belirlenen ücretin tamamına hak kazanır.)

Oysa Avukatlık kanununda ücretle ilgili olarak işin tamamlanması gerektiğini biliyoruz.

(Avukatlık Kanunu Madde 174 - Üzerine aldığı işi haklı bir sebep olmaksızın takipten vazgeçen avukat hiçbir ücret istiyemez ve peşin aldığı ücreti geri vermek zorundadır.)

Benzer bir durumla karşılaşan oldumu? Bu konudaki görüş ve yorumlarınızı rica ediyorum.
Saygılarımla
Av.Nejan

NOT:
Mazeretim dolayısıyla (bebeğim oldu)yaklaşık bir iki aydır siteye giremiyordum. Aradan geçen zaman içerisindeki sitede olumlu değişiklikler olmuş. Bu günlerde yeni duruma ve şekle alışmaya çalışacağım. İçeriğe tam bakamadım henüz, eminim çok daha güzel ve iyi olmuştur.Emeği geçenlere teşekkürler.