Mesajı Okuyun
Old 08-02-2012, 17:53   #10
kezzy

Alıntı:
Yazan Av. Ömer ACAR
Tam isabet..
Ben de öyle yaptım. Dosyaya haciz koymakla beraber haciz koyduğum dosyadaki alacağın tahsili için gerekli işlemleri yapmak üzere İİK 120/2 gereğince yetki belgesi aldım. Şimdi sorun şu:
Yetki belgesine istinaden yapacağım taşınmaz satışında, satış bedeli bana mı ödenecek yoksa benden sonra dosyaya 2. haczi koyan dosyaya mı? Zira 1. haciz tarafımdan konulmuş olmakla beraber haciz tarihinin üzerinden 1 yıl geçmiş bulunmakta. Özetle; yetki belgesi mi, 1 yılı doldurmamış haciz mi?

(Uzattığım için özür dilerim)

Taşınmaz haczi olduğu için dosyada 1 yıl olarak değerlendirmemek gerekir. Yetki belgesine dayanarak taşınmaza haciz şerhi işlenmiş. Satış isteme süreniz iki yıldır. Taşınmaz paraya çevrilince ilk haciz sizin dosyanızdan olduğundan sıra cetveli sizin dosyanızdan yapılacaktır.
Ancak sizin haczinizden önce taşınmazda hacziler mevcut ise sizden önce alacaklı olarak haciz koyan kişi öncelikle hakkını almakla birlikte sizin o dosyada yaptığınız masraflar rüçhanlı kabul edilip önce sizin yaptığınız masraflar dosyaya giren tahsilattan oncelikli olarak ödenir sonrası hacizde tertipe ilişkin amir hükümler gereğince İİK 100 maddeye göre ödenirdi.
Ama ilk haciz sizin olduğuna göre böyle bir sorunla karşılaşmayacaksınızdır diye düşünüyorum