Mesajı Okuyun
Old 12-02-2002, 00:34   #3
cemal

Varsayılan YNT:fona devredilen bankalardaki personelin sözleşmelerinin geçerliliği

cevabınız için teşekkürler,
konuyu biraz daha açarsak; 11.10.1999 tarihinde fona devredilen bankaların birinde uzman yardımcılığı sınavını kazanmış olarak benim durumumda olan 19 kişi ile beraber bireysel olarak iş sözleşmeleri imzaladık. Sözleşmelerimiz çift taraflı olup 2 seneden önce işten ayrılmamız durumunda biz 6000$, işverenin bizi işten çıkartması durumunda işveren bize 6000$ verecektik. Üniversiteden yeni mezun insanlar konusunda tecrübesizliğimizin kurbanı olarak uzman yardımcılığı eğitiminden sonra yüksek oranda zam yapılacağı vaadleriyle piyasaya göre düşük maaşları kabul ettik. Ayrıca bize 6000$lık senet imzalattılar ve inanın ne tarih atıp atmadığımı (11.10.2001 tarihini, sözleşmenin dolacağı tarih) nede senedin arkasında sözleşme teminatı yazıp yazmadığını bilmiyorum. Ayrıca bize sözleşmenin onaylı bir kopyasını da vermeyip sadece fotokopisini verdiler(yani yarın birgün bizi işten attıklarında elimizde sözleşmemiz olduğunu ispat edecek kanıtımız yok).Eğitimde iken bankaya fon el koydu ve şu anda ne doğru dürüst bir maaş zammı aldık nede düzgün bir iş ortamında çalışıyoruz (belki şirket içi kararlar olarak değerlendilebilir ama yeni dahili hat çekilmiyor, işimizde araştırma yapmada kullandığımız internet olanağımız elimizden alınıyor, müthiş bir motivasyon eksikliği hakim). Kendi adıma konuşacak olursam(diğer 18 uzman yardımcısı içinde bankada kalmayı düşünenlerde olduğundan)ne pahasına olursa olsun iş değiştirmeyi düşünüyorum ve bu durumda bankanın dava açması durumunda davayı kazanma olasılığını öğrenmek istiyorum? Bunun gibi geçmişte yaşanmış örnek vakalar varmıdır, davayı bankanın kazanmasında 6000$ın tümünümü alrlar yoksa çalıştığım kısmını istemezlermi?
ilginiz için teşekkürler

11-06-2000 20:09:39