Mesajı Okuyun
Old 04-01-2008, 11:11   #11
mehri

Merhaba
Ben de mesleğe yeni başlayanlardanım. Doğrusunu söylemek gerekirse takip nasıl açılır, nereye mühür basılır bilmiyiordum. Abla dediğim bir avukatın tavsiyesine kulak verdim. Yeni başladığınız için vaktiniz boş vaktiniz oldukça fazla oluyor. İcra dairelerine gittiğinizde birkaç dosya inceleyin. Kitaplarda ve kanunda hangi işlemlerin nasıl yapılacağı yazıyor olsa da ben görerek öğrenenlerdenim. Dosyayı inceliyorum. Nerelere müzekkereler yazılmış? Nasıl talep açılmış? İcra da biraz hafiye gibi olmak gerekiyor. Ayrıca Avukatlık Kanunu'na göre her yerden bilgi talep edebiliyorsunuz. Hacizlerde neler yapılabileceğini yaşayarak öğrenmeniz gerekiyor. Hacze gitmeden önce dosya borcunu hesaplatıp gitmelisiniz. İcra kefilliğini ve taahhüdü İcra İflas Hukuku kitaplarından okuyun derim. Bir de itirazın iptali ve itirazın kaldırılması davaları hakkında kararlar ve yayınlar bulup okumalısınız. Tecrübeli avukatlara ben de zaman zaman sorular soruyorum. Çoğu zaman doğru cevabı alamıyorum. Sebebi aslında söylemek istememeleri değil. Bir dava aynı konuda bile olsa başka bir davaya tam olarak benzemiyor. Hangi yoldan gideceğinize kendinizden emin olmadan karar vermemek gerekiyor. Çünkü asıl sorumluluk davayı alan avukatta. Yani bizlerde. Hesap verirken de şu avukat bana bunu demişti dememek gerekiyor. Ben her konuda öncelikle site forumlarını okuyorum. Sonra kanunlar ve Yargıtay içtihatlarını inceliyorum. Müzekkereleri mümkün olduğunce elden takip edin. Borçlu mal beyanında bulunmuş olsa bile İİK 74 uyarınca geçerli olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir. Bunu da içtihatlardan öğrenebilirsiniz. Sürekli okuyup araştırma yapmak gerekiyor. Daha çok şey yazmak istiyorum. Bunların tümü kendi yaşadığım tecrübeler.
Yeni yılda yeni meslektaşlarımıza ve diğer tüm meslektaşlarımıza başarılar diliyorum.